Driftujte s knihou… (# 1) Na vandru s Reflexem

Už dlouho se chystám – inspirován Knižním čtvrtkem Jaroslava Pulkrábka – zahájit sérii minirecenzí cestopisných knížek. Tyto knihy totiž čtu velmi rád a u těch obzvlášť dobrých si říkám: ‚To by si měli lidé určitě přečíst!‘ nebo ‚O této knize by se měli lidé dozvědět!‘. Český knižní trh je zahlcen – ročně vychází zhruba 15 000 titulů – není tedy v lidských (ani blogerských) silách sledovat veškeré tituly Nákup dobré knihy se tak stává trochu dílem náhody. Navíc cestopisné knihy nestárnou (pozor, nemluvím o průvodcích). Dobrý cestopis nemusí být nutně aktuální, vždyť Milion Marca Pola si čteme dodnes a žasneme stejně, jako lidé jeho doby. Nečekejte ale, prosím, obsáhlé a erudované recenze. Pokusím se pouze tu a tam „vypíchnout“ to, o čem jsem osobně přesvědčen, že stojí za pozornost a nejlépe za přečtení…

Když jsem zakládal elektronické nakladatelství DriftBooks, tak jsem chtěl vydávat zejména cestopisy – proto také onen téměř cizokrajný „drift“ v názvu. Nakladatelství si nakonec našlo trochu jiný směr, ale své předsevzetí vydat cestopopísky, které jsme nastřádali během cest po Evropě s Romanem Kozákem, hodlám splnit. Mezitím si stále čtu knihy cestopisné, knihy cestami inspirované, knihy, díky nimž se mohu podívat do světa, aniž bych se zvedl z gauče…

driftujeme s knihou 01

Na vandru s Reflexem I – VII / Jan Zvelebil
Nakladatelství Brána

(Anotace) Kniha o osudech Čechů, kteří se vydali do světa a posléze se rozhodli podělit se se svými krajany doma o postřehy o odlišném, mnohdy pro nás překvapivém stylu života v zemích, v nichž žili a pracovali, o své dobré i nedobré zkušenosti.

„Na vandru s Reflexem“ jsem si půjčil v elektronické podobě. Ano, čtete správně – půjčil jako e-knihu. O tom, jakým způsobem to jde, píši ve svém článku „Jak si půjčit e-knihu skoro zadarmo a legálně“ (ZDE). Takže se pojďme věnovat samotné knize.

Už jako dítě jsem miloval pohádky o hloupém Honzovi, který se (ač ne zrovna ochotně) zvedl z teplé pece a vyrazil do světa, kde všem ukázal jaký má „fištrón“ a že se rozhodně v cizině neztratí, ba co víc, bohatství a úcty nabude. Prostě model „americký sen“ na český způsob. A právě na tyto příběhy jsem si vzpomněl, když jsem se začetl do vyprávění novodobých „Honzů“ a samozřejmě v dnešní emancipované době také „Honziček“, kteří se v knize svěřují s tím, jak to bylo s nimi, proč a jak se do ciziny dostali, co tam zajímavého zažili, čemu se v té které zemi vyhnout, nebo co naopak vyhledat. Jejich životní styl a odvaha mě fascinují. Kolik překážek dokáží obejít, podlézt či přeskočit během cesty za svým snem.

V knize to zaznívá poměrně často – „když jsem se vrátil (a), přišly mi ty místní, české, problémy takové malicherné. Lidé prostě neví, jak se žije jinde…“. A o tom to je. Pokud nemáte dostatek odvahy zabalit si pár buchet od mámy a vyrazit do širého světa přečtěte si alespoň tuto knihu. Zatím vyšlo sedm dílů, z toho první dvě elektronicky.

Příběhy se podařilo shromáždit díky jedné rubrice v časopisu Reflex a pro knižní vydání je upravil Jan Zvelebil. Nečekejte literární skvosty, ale syrové a především autentické zážitky.

Petr Čmerda, DriftBooks

Shortlink: