Ecce e-Libris, aneb Co také umí elektronická čtečka a elektronická kniha (#1)

Pokud rádi čtete knihy a chcete vstoupit do digitální doby, kupte si specializovanou čtečku s displejem, který je vyroben technologii „elektronického inkoustu“ (technologie E-ink). Zapomeňte na všechny zařízení s LCD displeji. Ty najdete spíše pod označením „tablet“, ale někteří výrobci je vydávají i za čtečky knih. Máme pro vás radu zdarma – pokud chcete číst knihy, zapomeňte na ně, na jedno nabití vydrží sotva pár hodin a čtení na lesklých svítících displejích je otrava…

V našem nepravidelném seriálu „ECCE LIBRIS“ se podíváme na jednotlivé výhody i nevýhody e-čteček. Zkusíme vám přiblížit detailněji jednotlivé funkce, které e-čtení dělají e-čtením. V prvním díle se na e-čtečky podíváme obecně a pokud vás informace zaujmou, doporučujeme kouknout na server http://www.ebook-ctecky.cz/, kde si určitě vyberete. Zajímavé informace o jednotlivých modelech najdete například zde: http://www.ebook-ctecky.cz/blog/.

driftbooks 005 - ECCE LIBRIS

Co to tedy jsou e-book čtečky?

Čtečky elektronických knih neboli ebook čtečky jsou specializovaná zařízení s displeji na bázi digitálního inkoustu. Text zobrazený na takovém displeji vypadá jako tištěná kniha. Což má obrovské výhody – šetříte svůj zrak, nenamáháte oči tak moc, jako by jste si četli např. na displeji tabletu s LCD displejem. Další výhodou je energetická nenáročnost takových displejů. Díky tomu vydrží čtečka až týdny na jedno nabití, nebo až tisíce otočení stránek. Nespornou výhodou je jasně čitelný text i pod tím největším sluníčkem. Kdo jednou čtení na takovém displeji vyzkoušel, už nechce jinak. Zážitek a komfort je na stejné úrovni jako u tištěné knihy. Ve své čtečce však můžete mít uloženy až tisíce knih. Některé čtečky nabízí i doplňkové funkce – připojení wi-fi, předčítání textu, slovníky, MP3, apod.

Srovnání čteček elektronických knih s tištěnými knihami

Můžete říci, že tištěné knihy mají své kouzlo, některé svou historii, atp. A můžete mít pravdu.
Veškeré další plusy jsou na straně e-book čteček:

 • Perfektně čitelný displej i na slunci (stejně jako u tištěných knih, takže remíza)
 • Můžete si písmo kdykoliv zvětšit nebo zmenšit
 • Do paměti čtečky se vejde celá knihovna
 • Čtečka váží méně než běžná kniha (držení je tak příjemnější)
 • Lze je využívat ke čtení digitální podoby novin a časopisů
 • Většina umožňuje připojení na internet, některé podporují slovníky, předčítání knih, přehrávání MP3, apod.
 • Papír je největším spotřebitelem stromů
 • Dostupnost obsahu (u nás zatím v plenkách, v zahraničí si přímo ve čtečce objednáte skoro jakoukoliv knihu)

Výhody elektronického inkoustu

 • Perfektní kontrast, čitelnost na slunci a za jakýchkoliv jiných podmínek. Šetří vaše oči.
 • Nulová spotřeba – energii displej spotřebovává pouze při změně obsahu displeje – tzn. při otočení stránky.

driftbooks 004 - ECCE LIBRIS

Limity (nebo řekněme nevýhody) displeje

 • Pouze černobílé – zatím jsou displeje pouze černobílé, respektive schopny zobrazovat několik stupňů šedé (většinou 16). Vědci pracují na vylepšení, ale řekněme si na rovinu – kolik knížek jste četli „v barvě“? 🙂
 • Nutnost překreslovat displej – Při jakékoliv změně na displeji (pohyb kurzoru, vyjetí okýnka, apod.) je nutné celý obsah displeje překreslit. To není nic nepostřehnutelného, některým čtečkám to trvá déle, některé jsou poměrně rychlé. Při čtení elektronických knížek to nevadí, prodleva při otočení stránky je cca stejná nebo kratší jako prodleva při otočení stránky u tištěné knihy. Použít takový displej pro přehrávání videa ale není z tohoto důvodu možné. Pro čtení knížek však zůstávají geniální. Navíc výrobci neustále pracují na optimalizacích a vylepšeních, překreslování displeje (invertování) již většina čteček redukuje a nemusí jej provádět po každém otočení stránky, ale skoro volitelně podle preferencí uživatele.
 • Klasický E-Ink nesvítí, proto pro použití za špatných světelných podmínek potřebujete externí zdroj světla (osvětlení místnosti, lampičku). Toto řeší nová generace čteček, které mají integrované nasvícení displeje (např. Kindle Paperwhite)

driftbooks 006 - ECCE LIBRIS

Co všechno e-book čtečky umí?

Krom samotného zobrazování knih a textových dokumentů v elektronické podobě toho umí čtečky daleko víc, některé modely čteček nabízí např.:

 • Slovníky – slovníky jsou použít samostatně nebo v návaznosti na knihu, kterou čtete. Pokud čtete knihu v cizím jazyce, po najetí na dané slovo vám čtečka zobrazí jeho překlad do jiného jazyka či jeho výklad z výkladového slovníku.
 • Wi-fi připojení k internetu v některých čtečkách umožňuje stahování obsahu (knížek, aktuálních výtisků novin, apod.). Použití jako webový prohlížeč nebo přístup k emailu není zrovna komfortní, ale jako nouzové řešení poslouží.
 • RSS čtečka – možnost prohlížet aktuální zprávy a příspěvky na oblíbených webových stránkách (např. zprávy, blogy, apod.)
 • Přehrávání MP3 – hodně lidí při čtení knížky poslouchá i hudbu jako dokreslení nálady nebo prostě jen tak na pozadí. Pro některé čtečky toto není problém, hudební výstup je pak většinou na sluchátka, některé čtečky mají i integrované reproduktory.
 • Předčítání obsahu – funkce text to speech (text2speech) jsou pokrokové funkce, které zvládnou knížku přečíst za vás. Převážně je však zatím podpora pouze angličtiny potažmo jiných pro nás cizích jazyků. Pro Kindle 3 (starý model) existuje neoficální dohrání do této čtečky, čtečka PocketBook 622 je vybavené touto funkcí od výroby. Skvělá funkce pro lidi s vadou zraku.
 • Podpora paměťových karet – většina čteček má dostatečnou vnitřní paměť, některé umožňují rozšíření tohoto úložného prostoru pomocí běžných paměťových karet (většinou microSD karty až o kapacitě 32GB, tedy microSDHC).
 • Dotykový displej – některé čtečky mají displej dotykový, který umožňuje ovládání čtečky přímo dotyky prstů na zobrazovací ploše displeje. Ze zkušenosti to výrazně ulehčuje ovládání, ale někdo zase nedá dopustit na „stará dobrá“ hardwarová tlačítka.

zdroj: http://www.ebook-ctecky.cz/
ilustr foto

driftbooks 007 - ECCE LIBRIS

Shortlink: