Elektronické čtečky do vany…

Také rádi čtete ve vaně? Horká voda, voňavá pěna, příjemné osvětlení, tiché šplouchání vody? Nejlépe když za oknem mrzne a sněží? Já se dokážu ve vaně s knihou válet hodinu i dvě. Nebo si chcete číst u bazénu? Na pláží?

Elektronické čtečky jsou úžasný vynález. Nejen pro náruživého čtenáře. Nemá asi cenu vypočítávat všechny její klady. Navíc se čtečky neustále technicky zlepšují. A to i přes trvající nedůvěru – či neoblíbenost – elektronických knih u velké většiny čtenářů. Posledním hitem je právě vodotěsnost. To je vlastnost, která mě zřejmě přinutí opět upgradovat svou elektronickou stáj, tak, jak tomu bylo u podsvícení.

Čtu rád ve vaně. Občas bych si rád vzal čtečku do sauny jako součást celkového relaxu – třeba proto, abych si tam mohl číst novou knihu Jaroslava Rudiše Český ráj, která se v sauně odehrává (jako e-kniha vyjde v lednu 2019!). Čtečku nosím s sebou na procházky Šumavou. Abych si zkrátil čekání na vlak i následující cestu. Nebo abych si mohl číst někde na vrcholu kopce, obklopený šumícím lesem. Jenomže Šumava to jsou také časté mlhy, vlhko, déšť. Tohle vše mi umožní nové generace čteček. Některé jsou na trhu už déle. Některé právě přicházejí.

Vodotěsnost není určena pro potápěče, ale pro používání čtečky bez strachu z jejího utopení či vytopení. Zejména pak pro používání čtečky mokrýma rukama, což je u běžných čteček riziko. Pojďme si říct, o jaké se jedná…

Pokud se o uvedených čtečkách chcete dozvědět více – viz zde: https://www.axos.cz/

Já osobně doporučuji (a používám) čtečky PocketBook. Jsou ideální zejména pro začínající čtenáře a pro ty, co nechtějí řešit formáty a nejsou až tak „počítačově“ zdatní. Čtečky Kindle (které jsem také používal) jsou přeci jen pro sofistikovanější čtenáře. Zejména kvůli filozofii a ekosystému společnosti Amazon, který přináší do samotného čtení určitá omezení. Samotný trh vlastně moc jiných možností nenabízí, zejména ten český.

Co se týče čtečky PocketBook, hezky jejich výhody shrnul prodejce (viz odkaz). :

– chtějí ebook čtečku s kontrastním a perfektně nasvíceným displejem
– upřednostní bohatou podporu ebook formátů
– vyžadují skvělý poměr cena/výkon, nechtějí si připlácet za nejvyšší rozlišení displeje
– požadují čtečku s českým (či slovenským) ovládacím prostředím
– upřednostní jednoduchou obsluhu přes dotykový displej, ale chtějí tlačítka pro otáčení stránek
– chtějí kvalitní čtečku s velmi dobrou podporou od výrobce
– chtějí mít možnost si čtečku přizpůsobit k obrazu svému, stejně jako právě čtenou knihu
– hledají rodinnou čtečku, kterou využije několik lidí (uživatelské profily)
– uvítají čtečku velmi lehkou a skladnou
– dávají přednost čtečce bez reklam a bez registrace čtečky

Co dodat…

PocketBook Touch HD3 632

Zcela nová generace čteček PocketBook je díky technologii HZO Protection™ dokonale chráněná proti vodě. Ochranná vrstva s tloušťkou v řádu mikronů spolehlivě chrání vnitřní elektroniku zařízení před možným poškozením vlhkostí nebo kapalinami. Díky této technologii má čtečka stupeň krytí IPX7, takže vydrží až 30 minut 1 metr hluboko ve vodě bez poškození.

PocketBook Aqua

PocketBook Aqua má krytí IP57, díky tomu je schopna vydržet metr pod vodou až půl hodiny. Navíc je i prachotěsná, takže ji neublíží ani nechtěný pád do písku, apod.

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 4. – neboli „All-new Kindle Paperwhite“ 2018, tedy „zcela nový Kindle Paperwhite“ – je již desátou generací Paperwhite. Bude splňovat normu IPX8, takže by měl v pořádku přežít potopení do 2 metrové hloubky po dobu 60 minut. Amazon Kindle Paperwhite 4 bude dostupný jen v černé variantě (dříve byla i bílá) a prodávat se začne v USA od 7. listopadu 2018. Německý Amazon už Kindle Paperwhite 4 zařadil do katalogu dostupného i pro Čechy…

Amazon Kindle Oasis 2

Čtečka e-knih Kindle Oasis 2 má certifikaci IPX8, tedy vodotěsnost a prachotěsnost. Čtečka zvládne potopení do hloubky 2m po dobu jedné hodiny, ale to samozřejmě raději nezkoušejte 🙂

Kobo Aura H2O

Čtečka elektronických knih Kobo Aura H2O – představená v roce 2014 – je takový pionýr v oblasti vodotěsných čteček. Minulý rok byla uvedena na trh již třetí generace. Bohužel na českém trhu je v podstatě nedostupná.

Kobo Aura One

Čtečka získala hodnocení IPX8, takže je voděodolná. Pokud čtečku ponoříte do vody, až do hloubky 2m po dobu 30 minut, tak by se jí nemělo nic stát. Opět platí, že na českém trhu ji sice sežente, ale ve velmi omezené míře.

Pokud se vám nechce kupovat nový stroj, jsou na trhu také vodotěsné pouzdra. Ovšem z mého pohledu jsou omezující a nepraktická. Ale to je věc čistě subjektivní…

Přeji tedy příjemné čtení ať už ve vaně, na horách, či na pláži.

Petr Čmerda

(zdroj informací o čtečkách a fota: stránky výrobců)

Shortlink: