Jak si půjčit e-knihu téměř zadarmo a legálně?

S rozmachem elektronických knih se začínají objevovat služby, které jdou e-čtenářům vstříc. Zatímco před nějakými třemi – čtyřmi lety sehnal člověk e-knihu pouze na pirátských stránkách, podomácku skenovanou a amatérsky zpracovanou, tak dnes je nabídka široká a pestrá. Díky Bohu, chtělo by se říci. Ovšem… lidé si z těchto dob až příliš zvykli na to, že virtuální kniha je snadno k mání zdarma, a že autorská práva jsou jen výmyslem nenasytných vydavatelských domů, které vysávají jak čtenáře, tak chudáky spisovatele. Údajně na protest vůči těmto praktikám si e-knihu stáhnou z ulož.to (deset autorů z deseti děkuje…:-) Ale tuto problematiku rozhodně nechci v tomto článku řešit. Pojďme si „posvítit“ na novou službu a tou je půjčování e-knih on-line prostřednictvím knihovny.

e-čtení

Legální půjčování e-knih v různých podobách už v některých zemích funguje. V tuzemsku si o podobnou službu e-čtenáři říkali prostřednictvím webových diskuzí, a tyto diskuze byly často poměrně „ohnivé“. Problémem byla už samotná digitalizace knih, které se ze začátku bránili jak nakladatelé, tak sami spisovatelé (a dodnes tato nechuť zcela nevyprchala). Ale nápad, že by si navíc e-knihu mohl někdo zdarma půjčit, obchodníky dráždil jako červený hadr býka. Je zajímavé, že proti 5000 knihovnám, které zdarma půjčují statisíce titulů, nikdo neprotestuje. Je to prostě součást kultury. Věřme, že tomu tak jednou bude i s e-knihami.

Jsou to tak dva roky, co elektronické čtení knihovny vzaly na milost. Objevila se možnost si v knihovně půjčit elektronickou čtečku knih, bohužel nebylo (a stále není možné) si spolu se čtečkou půjčit nové atraktivní tituly. Ve čtečkách najde čtenář e-knihy podle autorského zákona volné, tedy ty, u nichž je autor minimálně sedmdesát let po smrti. Mezi nejaktivnější vydavatele těchto děl v podobě e-knih u nás patří Městská knihovna v Praze. Jejich katalog nabízí přes 400 titulů e-knih zdarma. Nejstahovanější e-knihou je dle statistiky knihovny Sherlock Holmes. Tyto e-knihy si můžete stáhnout také do svých čteček bez nutnosti být registrovaným čtenářem – katalog najdete ZDE.

Zmiňovaná možnost zápůjčky je skvělá zejména pro toho, kdo uvažuje o koupi e-čtečky a chce se s jejími možnostmi nejdříve seznámit. (Naše nakladatelství DriftBooks bylo mimochodem první v České republice, které nabídlo zdarma licence na e-knihy právě knihovnám, aby podpořilo a zatraktivnělo službu půjčování e-čteček. Naše e-knihy najdete ve čtečkách především jihočeských knihoven.)

DriftBooks - Kozák - boží muka 01

Půvab elektronického čtení však spočívá především v mobilitě a v interaktivitě. Surfuji na internetu, něco mě zaujme, kliknu, jsem v e-shopu a je-li daný titul k mání jako e-kniha, mohu okamžitě koupit a číst. Stejně tak bych si chtěl e-knihy půjčovat – bez nutnosti navštívit knihovnu. A to nová služba skutečně nabízí… Tedy – minimálně jednou ročně do knihovny zajít musíte. Musíte být registrovaným čtenářem a řádně platit roční poplatky.

Jak si tedy půjčit e-knihu téměř zadarmo a legálně?

Jak už bylo řečeno výše, půjčovat e-knihy stejným způsobem jako knihy klasické, není zatím v českých knihovnách legislativně možné. V pilotním provozu jsou však již některé projekty, které se snaží půjčování e-knih v knihovnách umožnit. Tyto projekty vychází ze spolupráce knihovny a konkrétního prodejce e-knih. V našem článku budeme mluvit o knihovnách, které svým registrovaným čtenářům umožňují půjčování e-knih prostřednictvím portálu eReading.cz. Je nutno podotknout, že tato služba je stále ve fázi vývoje a testování. Máte-li tedy štěstí, že se vaše knihovna tohoto projektu účastní, zbývá vám ještě registrovat se na zmiňovaném portálu. Jako první nabídla možnost půjčování e-knih on-line Českobudějovická vědecká knihovna (článek ZDE). Veškeré podrobnosti a návod najdete v našem článku – ZDE.

Vypůjčené e-knihy lze číst na PC s Windows nebo MAC, čtečkách eReading.cz, chytrých telefonech a tabletech s operačním systémem iOS a Android (v. 2.4 a vyšší) pomocí aplikace eReading.cz (kterou si v případě Androidu stáhnete z Google play; v případě IOS z App Store). Po přihlášení do aplikace eReading.cz (jméno je mail + heslo z registrace na eReading.cz) si e-knihu stáhnete do zařízení… toliko z návodu.

Dále už se budu věnovat pouze osobní zkušenosti s touto službou… (více v dalším článku)

e boke store 05a

Shortlink: