Jan Cempírek

jan cempírek

jan cempírek

Narozen 1970. Vystudoval Lesnickou fakultu VŠZ Brno. Po studiích delší dobu cestoval, celkem navštívil přes 30 zemí světa. Během cest se živil různými pracemi, byl honákem krav, dělníkem v továrně na nádobí, zahradníkem a údržbářem v milionářské čtvrti, sběračem ovoce, pouličním muzikantem. Vydělané peníze pak použil na cestování po Austrálii, Novém Zélandu a Indonézii. Během cesty napsal rockový román Tanec posledního dne. Po návratu domů začal spolupracovat s deníky a magazíny na vydávání reportáží ze zahraničí. Pracoval především v médiích, nejdříve ve vydavatelství MAFRA, pak v rozhlasových stanicích Evropa2, Frekvence1, v současné době v internetové firmě Český Internet s.r.o.

Publikovat začal ve studentských časopisech, později v magazínech typu Mladý svět, Koktejl či Reflex. Jeho hlavním tématem jsou cestopisné reportáže. Řada textů také vyšla v denním tisku nebo na internetu. Autor fotografických výstav především s tématem Jihovýchodní Asie a Aljašky.

Velkou láskou Jana Cempírka a také jeho koníčkem je železnice. Dokonce byl kdysi rozhodnut, že pokud se nedostane na vysokou školu, půjde jezdit jako průvodčí Českých drah. Dráhu používal ke svým cestám nejen po celou dobu svých studií, kdy dojížděl z Českých Budějovic do Brna, ale také později, kdy se toulal Evropou a okoušel znovunabyté svobody pouličním hraním v řadě měst. A právě z těchto zážitků vznikla „Rafinerie“…

Knižně vydal: román o pouličních muzikantech Rafinerie (2005. Labyrint), povídkovou knihu Autostop.cz (Gutenberg, 2008) a román Tanec posledního dne (Nová forma, 2010). Pod jménem Lan Pham Thi vyšla kniha Bílej kůň, žlutej drak (Knižní klub, 2009)

Momentálně se vydal na dráhu vydavatele a nakladatele. Jako spolumajitel a šéfredaktor vydává českobudějovický magazín BUDLive. Založil nakladatelství Pikador Books zaměřené na regionální (českobudějovickou) beletrii.

V našem nakladatelství vyšlo:

Shortlink: