Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka: boletické puzzle

driftbooks - čítárna

Jako kdybych skládal puzzle bez předlohy. „Tahle postava by mohla patřit třeba sem, válka k válce, Hamburk k Hamburku, v tomhle rohu bude Španělsko a tyhle dva kousky zavražděného asi budou někde u sebe.“ Nejlépe začít hned ze čtyř rohů a někde se to sejde. Když jsem to celé složil, zjistil jsem, že mi několik puzzlíků chybí a výsledný obraz tvoří zajímavou koláž, avšak pro tu neúplnost to jaksi úplně není ono.

Ke knize jsem se dostal tak trochu z opačného směru jízdy. Nejdříve jsem poznal autora, neboť pochází od nás. Pak jsem četl jeho nejnovější díla. A až poté jsem si půjčil a následně přečetl jeho prvotinu, no a nakonec (ač se to na první pohled nezdá) jsem si ji sám koupil.

Přelouskal jsem první stránku. Boleticko. No vida, tam to mám rád. Tajuplné místo. A protože z předchozích knih vím, že si pan Sichinger libuje ve faktografii, těšil jsem se. Pak válka a doba poválečná. Také zajímavé. Následovaly osudy českých emigrantů, drogová scéna v devadesátých letech a k tomu dravý styl podnikání té doby. V samém závěru přišla i vražda. A to jsem určitě na něco zapomněl. Dost často jsem se v tom ztrácel, sem tam něco nepochopil a občas jsem se přistihl při myšlence, že vlastně ani nechci vědět, jak to všechno dopadne. Jednoho večera jsem dočetl a měl pocit, že mám rozkoukaných pět filmů. A díky tomu množství fabulace (ta zásadní věc, ke které kniha nakonec po opuštění všech předchozích linií směřuje, se například ve skutečnosti odehrála v severních Čechách) nelze brát vážně ani tu faktografii. Tedy až na ten kostel ve Švejkovi.

A přesto jsem si ji nakonec koupil. Nejenom proto, že ji na internetu seženete za necelou pajsku. Uplynul totiž týden a já o té knize pořád ještě přemýšlel a některé obrazy (a že jich tam není málo) se mi díky věrnému popisu scenérií a nálad stále honily v hlavě. A to se zas o tolika knihách říci nedá.

Jaroslav Pulkrábek

Martin Sichinger – Cukrový klaun

Nakladatelství: » Knižní klub
Rok vydání: 2008
Počet stran: 236
Vydání: Vyd. 1.
Vazba: Vázaný
ISBN: 978-80-242-2268-4
cena internových obchodů – cca 48 Kč

cukrov__klaun

Anotace nakladatele…

Po rozchodu rodičů zůstává dvacetiletý Aleš s matkou a ve volném čase fotí pozůstatky zaniklých vesnic u bývalých grafitových šachet. Ale nejvíc ho přitahuje kolický zámeček, místo spojené s tajnými dětskými výpravami a otázkami, na které nikdo z těch, co přišli po válce, neumí odpovědět. Co je pravdy na legendách o mužích, kteří si kopali díry v zemi a čekali v nich na konec světa? Proč se na zámku nechal za války zaměstnat nejbohatší kolický sedlák? K čemu sloužily tajemné bedny, které se sem vozily až z Rakouska? A najde se někdo, kdo dokáže zámeček i jeho rozlehlou zahradu ještě zachránit?

Shortlink: