Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka – Návrat krále Šumavy

Rádi bychom vám nabídli takovou sondu do toho, co čtou nekteří zajímaví lidé kolem nás. Jaroslava Pulkrábka znají jistě mnozí jako propagátora Šumavy na dobových fotografií v rámci klubového pořadu Toulky starou Šumavou. Mnozí ho jistě znají z regionálních médií a také jako autora šumavských pověstí a bájí, které vycházejí třetím rokem v Prachatickém Deníku a jejichž výbor vyšel letos v novém volarském nakladatelství DriftBooks jako e-kniha pod názvem Šumavské povídání aneb Co se do kronik nevešlo. A tak asi nebude překvapením, že v našem nepravidelném knižním seriálu nabídne Jaroslav Pulkrábek svůj pohled především na literaturu, která má nějakou spojitost se Šumavou.

DriftBooks - Kozák Roman křest 07

Jaroslav Pulkrábek pro vás vyhledá ty nejlepší knihy o Šumavě…

A proč právě čtvrtek? Inu – pamětníci jistě vědí, že dříve (tedy za minulého režimu) vycházely knižní novinky vždy ve čtvrtek a stály se na ně fronty. Mladší ročníky spíše tuší, že tradice knižního čtvrtku tzv. ‘super Thursday’ pochází z Velké Británie, kde každý rok vždy první čtvrtek v říjnu v jeden den vychází množství zajímavých novinek od populárních autorů, což je jakýsi symbolický start vánoční sezóny. Tuto tradici se již druhým rokem pokouší zavést velcí nakladatelé také do našich končin… Nechte se tedy případně inspirovat naší „čtvrteční“ minirecenzí:

NÁVRAT KRÁLE ŠUMAVY – David Jan Žák

Vlastně jsem si tu knihu vůbec nechtěl kupovat. O Hasilech jsem toho slyšel tolik a protichůdného, že jen těžko lze odhadnout co je pravda a co nikoli. A když teď přelouskám román plný fabulací, nevyznám se v tom již vůbec. Jenže se mi  pořád sama nějak připomínala. V pátek jsem byl fotit betlémy. V Zábrdí.  Z bývalé hospody je totiž dnes zcela  unikátní muzeum betlémů. A jen tak mimoděk jsem se dozvěděl, že někdejšího hospodského Faberu zavřeli v souvislosti s Hasilem. V sobotu si čtu něco o historii školy v naší obci. Bývalý učitel, pocházející od někud z Vlachova Březí byl zavřený taktéž. Důvod? Hasil. V neděli jsem si po mši povídal s jednou rodačkou z Českých Žlebů. Potají se tu starali o hřbitov. A nějak se to semlelo, že jsme zas skončili u Hasila. A tak jsem hned v pondělí mazal do knihkuoectví, že si tu knížku koupím. Na první pokus to nevyšlo. Byla vyprodána, chystá se prý dostisk. Musel jsem jinam. Přečetl jsem ji ještě ten den.

Návrat krále Šumavy je životopisný román. A tak je třeba jej tak brát. Nečekat, že vám předloží fakta, data a údaje hezky srovnané pod sebou. Musíte je sbírat hezky stránku po stránce. Jako když vybíráte rozinky z vánočky. Ale vedle těch rozinek přináší i věrně vymalovaný obraz Šumavy těch let. Postavy, krajina, události, vztahy. Pěkně za syrova. A přesto že jde „o jen román“ není třeba zas se tak bát, že by ten příběh byl nějak moc mimo. Třeba už jen proto, že vychází ze vzpomínek dosud žijícího hlavního hrdiny a ten dal koneckonců knize zelenou.

Jaroslav Pulkrábek

Labyrint, 2012 (1.) – váz., 400 str.
Vychází zároveň jako e-book
ISBN: 978-80-87260-39-5

173606_bigŽivotopisný román o nepolapitelném převaděči, který se stal předobrazem Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, aby se po únoru 1948 stal jeho nejobávanějším soupeřem. Kniha zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony. Josef Hasil, který dnes žije na předměstí amerického Chicaga, v roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství… (anotace nakladatelství)

zajímavé odkazy: ZDE

e-boke-store-05a

Shortlink:

One Response to Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka – Návrat krále Šumavy

  1. Pingback Vychází Kalčíkův Král Šumavy s poznámkami Davida J. Žáka | Volary