Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka: Pasov, zpáteční

pulkrábek pasov zpáteční 1

V podstatě dělím knihy na stolní, ty do křesla a pak literaturu do postele. Stolovky jsou svazky rozměrné co do velikosti a tudíž vyžadující pevnou podložku, tzv. křeslovky jsou knihy vesměs náročné na soustředění a bystrou mysl od začátku do konce. Na rozdíl od postelovek, u nichž je jedno, že si nepamatuji, kde jsem minule skončil a jak to dopadlo. Prostě ji před usnutím otevřu na libovolné stránce, přečtu pár kapitol a dobře naladěn pozitivním čtením usnu. Pasov zpáteční patří mezi ty posledně zmiňované. Jak jinak, je-li od Kozáka.

V podstatě jde o sbírku fejetonů více či méně souvisejících, občas se prolínajících, žánrově a stylově různobarevných. Milých, vtipných poučných. A hlavně, což ocení i profesionální šumanologové, naditá fakty, záhadami, daty a údaji. Možná se vám bude zdát, že takto skloubit vše dohromady nikdo nedokáže. Dokáže. Roman Kozák. A věřte, že vás navíc vytáhne z postele a donutí se na místo činu vypravit.

Kozák Roman – Pasov, zpáteční

Nakladatelství Dr.Rebstöck, Sušice 2010
vázaná, 104 str.
ISBN 9788086876207
cena cca 162 Kč

(oficiální anotace) Knížka se věnuje minulosti, ale i současnému dění okolo železniční tratě Volary – Pasov, která v letošním roce slaví 100 let od svého vzniku. Knížka obsahuje nejen historické fotografie, ale zachycuje i Pošumavskou jižní dráhu v Novém Údolí, která je „nejkratší mezinárodní železnicí světa“, osud vagónu zlata, který američtí vojáci našli v Haidmuehle v květnu 1945, ale i popis toho, co se na Šumavě v údolí Studené Vltavy děje nyní…

Knihu můžete koupit ZDE

pulkrábek pasov zpáteční 2

Shortlink: