Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka: Sudety jako Sudety…

pulkrábek - čvrtek 02

ŠUMAVSKÁ ČÍTÁRNA…/ Tři králové tentokráte přišli v pondělí a tak se nám Vánoce o týden prodloužili. Takže na poslední chvíli jeden tip veskrze vánoční. Není sice ze Šumavy, ale z hor na severu Čech a vyšla již před pár lety, nicméně je to jedna z knih, kterou chci mít doma. Až do letošních Vánoc jsem ji neznal. Pak ji, v rámci sezení našeho dýmkového klubu, přinesl Roman Kozák s tím, že si ji čte každé Vánoce. A že si ji musím také přečíst. Byla to nádhera. Však Sudety jako Sudety, všude to bylo stejné. Tam na severu Čech, jako tady dole na Šumavě. Pohádková kniha pro dospělé. Nádherně poetická s plným košem hlubokých lidských pravd. Tak pravdivých, že ten Josef s Marií a Ježíškem nemohli jít jinudy. Takže teď sedím u počítače, procházím antikvariáty a horlivě ji sháním. Tak doufám, že mi ji nevyfouknete před nosem.

Jaroslav Pulkrábek

Útěk do Egypta přes království České / Otfried Preussler

Nakladatel: Vyšehrad
ISBN: 978-80-7021-954-6,
Rok vydání: 2008 (2. vydání)
cena 268 Kč

Anotace knihy

Císař František Josef byl králem Herodem telegraficky požádán o pomoc při stíhání podezřelých osob, a tak pronásleduje velitel četnické stanice Hawlitschek společně s panem čertem Pospíšilem (v podobě řeznického & uzenářského psa Tyrase) svatou rodinu na jejím útěku zasněženým Královstvím českým do Egypta. Svatí poutníci jsou vedeni a před pekelným psem chráněni betlémským oslem, do něhož vstoupil archanděl Gabriel.

Avšak nejen nebe a peklo zasahují do děje; při dobrodružném útěku ožívají také pozapomenuté obyčeje a svět c.k. monarchie. Připadá to ctěnému čtenáři jako anachronismus? Nechť se tedy rozpomene na své dětské okouzlení zasněženými jesličkami a začte se do tohoto líbezného povídání. Otfried Preussler v něm navazuje na tradici lidových betlémů, jež staví onen biblický příběh doprostřed české krajiny. Přesto vězí v Útěku do Egypta přes Království české víc než rozmarný vtip. Zaznívá z něj i trocha nostalgie po staré vlasti, ale hlavně po tom, aby český a německý národ zapomněly na vzájemná příkoří a konečně si podaly ruce.

pulkrábek - čvrtek 02a

Shortlink: