Knižní čtvrtek Jaroslava Pulkrábka – Východní Šumava

Máme tu další čtvrtek a další minirecenzi knihy na “šumavské” téma. Z fotografie lze soudit, že i náročnou přípravu na dlouhé zimní večery si můžeme zpříjemnit dobrou knihou… :-) (red.)

Jaroslav Pulkrábek

Východní Šumava – Zmizelé Čechy / Lenka Hůlková a Petr Jelínek

Tato kniha je jednou z těch, kterou si nenecháte zabalit a pustíte se do ní ještě v knihkupectví. Ovšem už když jsem si pro ní šel, připravoval jsem se na mírné zklamání. Ne že by autoři odvedli špatnou práci, ale bylo jasné, že do necelých padesáti stránek textu, které od nakladatele dostali, se nemohou vejít a budou muset klouzat jen tak po povrchu. A protože nelze vynechat všeobecné základy, na hloubější mapování daného území nezbude. Boleticko a Lipensko by si totiž zasloužilo přinejmenším dílů deset a protože autory znám, vím, že by to zvládli levou zadní.

Ještě v obchodě jsem proletěl fotografie a přestože jsem většinu znal, jsou vybrány s citem. Textovou část jsem si nechal na večer. Ta šla v podstatě zpracovat dvojím způsobem. Buď představit obec po obci či najednou celé území. Obé má své plusy a mínusy a těžko říci, co by bylo lepší. Asi jak pro koho.

Takže na co se můžete těšit? Na přibližně půldruhého sta historických fotografií s přehledně a čtivě zpracovanou historii regionu od nejstarších dob, což vám pomůže učinit si obrázek o tom, jak, co a proč se tu dělo. To by asi při postupu stylem obec za obcí nebylo tak markantní. Lze jen doufat, že to není poslední práce, která se stále ještě opomíjenou historií Lipenska a B  oleticka zabývá. Tento často opomíjený kousek Šumavy si to rozhodně zaslouží.

Jaroslav Pulkrábek

Oficiální anotace nakladatele:

Další svazek edice Zmizelé Čechy nazvaný Východní Šumava představuje slovem i obrazem oblast, která zahrnuje Trojmezenskou hornatinu, Vltavickou brázdu, Želnavskou hornatinu a Českokrumlovskou vrchovinu. Toto území sousedí na západě se Šumavskými pláněmi, na severu s Prachatickou hornatinou s Blanským lesem, na východě je ohraničeno Kaplickou brázdou a Dolnodvořišťskou sníženinou v Novohradském podhůří a na jihu hornatinami a vrchovinami Böhmerwaldu na rakouské straně státní hranice v oblasti Mühlviertelu. Úvodní text, který pojednává o historii tohoto překrásného regionu, doprovází přes sto padesát unikátních fotografií.

Východní Šumava – Zmizelé Čechy
Lenka Hůlková a Petr Jelínek
vázaná, 160 stran
ISBN: 978-80-7432-237-2

Vychodni_Sumava

e-boke-store-05a

Shortlink: