Lampárna – Moře, ó, móře…

Ukázka z připravované e-knihy Romana Kozáka LAMPÁRNA… / Jedete k moři? Také mám mořskou hladinu rád, ale kdoví proč mě to vždy táhne víc na sever nežli na jih. S kamarádem Piérem jsme si takhle jednou na pláži postavili opravdového sněhuláka. Není divu, když to bylo u Baltu, v Polsku a v březnu. Viděl jsem i soutok dvou moří a to na nejsevernějším mysu Dánska, kde jsem stál rozkročen jednou nohou v šedomodrém Baltském a druhou v zelenavém Severním moři. Vzdouvající se vlny byly, jsou a budou nevyzpytatelné. Víte třeba, že i Česká republika je oficiálně přímořským státem? Ano, prezident Masaryk nám na devadesát devět let pronajal kus přístavu v Hamburku a tudíž lze námořní lodí doplout až k břehům českého teritoria. Aby toho divení nebylo málo, jmenuje se český přístav Moldauhafen neboli Vltavský, a z nábřeží za Speicherstadtem vás tam vyhlídková lodice při kličkování mezi čínskými plovoucími kontejnerovými kolosy doveze za pár zlámaných euro.

O jihočeském moři čili Lipenské přehradní nádrži toho bylo napsáno už dost. Přesto mám stále před očima mapu, kterou jsem před léty viděl v Jihočeském muzeu. Projekt z dob rakouskouherského mocnářství předpokládal vyšší hráz a větší vodní plochu, než je tomu dnes. Vzdutí by dosahovalo až k Lenoře a u nás ve Volarech bychom tak za chalupou místo zahrady měli pláž. Nemohu si pomoci, ale návrh z časů císaře pána jednou provždy řešil i veškeré dohady ohledně splouvání horního toku Vltavy; splouvat by zkrátka nebylo co.

K severním mořím a k Atlantskému oceánu mě táhnou i majáky. Je jich tam mnohem víc než na Jadranu a jsou dominantnější a velkolepější. Poblíž zmíněného dánského mysu Grenen stojí hned čtyři! Pravda, obsluhovány jsou již automaticky, avšak romantika z nich pořád přímo cáká. I suchozemce, co přijel vlakem a poslední kilometry šlape s báglem po kotníky v písku pěšky, dokáže maják inspirovat. Hm, co zhudebnit třeba tohle:

Maják má namále
nestojí na skále
stojí na kamíncích
co jsou jak korále.

Jak sklíčka z mořských pěn
psal o nich Andersen
co Malé víle vzal
ošklivý noční sen.

O tom, jak z majáku
strážce až v lapáku
skončil, když propásl
lásku jak z bijáku…

* * *

Již brzy… v nové e-knize Romana Kozáka najdete výbor novinových sloupků, které psal v letech 2014 – 2016 pro Českobudějovický deník.

kozák lampárna 01

driftbooksehop

Shortlink: