Připravujeme: Roman Kozák – Lampárna

V nové e-knize Romana Kozáka najdete výbor novinových sloupků, které psal v letech 2014 – 2016 pro Českobudějovický deník.

kozák lampárna

Dnešní digitální věk tištěným novinám zrovna nepřeje. Stávají se spíše přehlídkou reklam a bulvárních titulků. Komerční sdělení ukusují místo kvalitní novinářské práci. Novinový sloupek si ovšem nadále udržuje jistý statut výjimečnosti a prestiže. Psaní sloupků se věnují spisovatelé světové proslulosti, úspěšní novináři, slavné osobnosti z různých oblastí lidské činnosti. Napsat dobrý sloupek a zaujmout čtenáře je stále ještě ceněným uměním. A jak se toho zhostil Roman Kozák, šumavský písmák, cestovatel, fotograf a především staromilec? Jeho texty vycházely dva roky ve všech jihočeských mutacích Deníku pod názvem Lampárna (ukázka ZDE). Výbor toho nejlepšího najdete v nové e-knize.

***

Causerie, entrefilet, sloupek…

Žánry jako causerie (čti kozrí) a entrefilet byly kultivovány především v české žurnalistice první republiky. Jsou de facto jistými verzemi fejetonu – podčárníku (termínu podčárník se užívalo už od Nerudových dob jako českého synonyma pro fejeton). Sloupek se liší především rozsahem a umístěním v periodiku. Za základní znak causerie (čti kozrí) se považuje vtip a lehkost podání. Ve francoužštině to znamená lehké povídání, pokec.

Sloupek je pravděpodobně jediný ze žánrů, který vznikl v českém prostředí na objednávku. Tehdejší šéfredaktor Lidových novin (Arnošt Heinrich) hledal žánrové obohacení svých prestižních novin. Jejich mistry se stali zejména žurnalisté Karel Čapek a Karel Poláček. Stavěli na vtipném nápadu, dokázali problém zevšeobecnit a směstnat jedno téma do jednoho sloupce. (zdroj net – UJAK)

driftbooksehop

Shortlink: