Půjčování e-knih on-line – jak to funguje a stojí to vůbec za to?

Jako e-nakladatel a e-čtenář jsem si podobnou příležitost nemohl nechat ujít. A protože „má“ prachatická knihovna tuto službu nabídla – šel jsem do toho. Jsem uživatel systému iOS (tedy Apple), a tak bude má recenze psaná z tohoto pohledu, ale jsem víceméně přesvědčen, že v systému Android bude vše podobné.

(První část článku najdete ZDE)

Na stránkách prachatické knihovny v sekci katalogy najdu odkaz na Carmen on-line a po přihlášení (číslo průkazy, heslo) se proklikám do podstránek e-knih. Zkoušel jsem „vlézt Carmen pod sukně“ přes tablet, ale s mobilním zařízením si stránky úplně nerozumí – což není zrovna pro takovouto službu ideální. Ale při troše trpělivosti (a sebezapření) se to dá…

V databázi je cca 1500 titulů, z toho zhruba třetina má rok vydání 2014. Nečekejte, že zde naleznete veškeré tituly, co jsou na trhu a už vůbec ne horké bestsellery. A paradoxně také nečekejte, že si můžete půjčit vše, co je v nabídce. U některých titulů totiž najdete poznámku „nedostupné“. Žádný popis či návod nenajdete a tak víceméně z pozorování mohu říci, že se asi jedná o tituly, které jsou půjčené. U e-knihy není možné aby „došla“, jedná se tedy o omezení buď licenční, nebo kapacitní vzhledem k fungování serveru. Chybí podrobný popis služby – nebo pokud existuje, já ho nenašel. Omezení je také nepříjemné a u elektronické knihy nečekané.

Přesto si myslím, že se vybrat dá. Prachatická knihovna umožňuje půjčení dvou titulů na 21 dní (některé knihovny nabízí titulů více). Pokud jste rychločtenář máte smůlu. Výpůjční doba je pevně dána… pokud se vám titul nelíbí, nebo ho přečtete dříve – nelze jej vrátit. Jedná se zřejmě o systémové omezení, ale jsem přesvědčen, že do budoucna by tato nutnost mohla (měla) zmizet, zejména je-li možnost půjčení titulu ještě limitováno licenčně. Nejsem programátor a tak mluvím z pozice uživatele… Po uvedené lhůtě vám e-knihy ze zařízení samy zmizí.

g5

A teď samotná aplikace…

V iTunes nacházím zmíněnou aplikaci a ejhle – v sekci „co je nového“ píší: připraveno na iOS 7… hmm… ale já mám v iPadu již iOS 8,1. Stahuji a otevírám. Prostředí je střídmé, ale co člověk potřebuje ke čtení… Dostanete se ke svým knihám, které máte půjčené (případně koupené) na portálu eReading. Knihu si stáhnete do zařízení a můžete číst off-line.

Pokud je člověk rozmazlen z iBooks či čtečkou Kindle – zapláče. Aplikace je jemně řečeno – spartánská. Pár základních věcí – zvětšování písma, barva fontu, pozadí atd. – nabídne. Ale nic víc. Pozor – nejhorší je, že si nepamatuje, kde přestanete číst. Řešit to můžete vložením záložky, ale samotné vkládání a následné vyvolávání je nekomfortní… A když vám náhodou tablet „usne“, máte smůlu. Takovou aplikaci bych okamžitě vymazal – toť mé resumé, ale chcete-li si půjčené knihy přečíst, není zbytí.

Závěrem…

Možnost takovýmto způsobem si půjčit e-knihu vítám. Technické a softwarové věci jsou řešitelné. Důležitý je princip. Zkušený (ale nezasvěcený) e-čtenář bude jistě „brblat“ a bude vyžadovat více titulů, bestsellery… atd.

Je však nutno pochopit i úskalí a veškerá omezení. Jako (drobnému) nakladateli je mi jasné, že se do podobné služby kolegové neženou. Netuším, jaké jsou podmínky licenčních smluv, jak probíhají platby atd. Pravděpodobnost, že do podobného systému někdo pustí novinky a drahé překladové tituly není velká ani do budoucna. Levné není ani vydání „běžného“ titulu. Obchod s knihami či e-knihami je byznys jako každý jiný a nemůže být, s prominutím, charitou.

Přesto považuji e-knihovnu, nebo chcete-li e-půjčování za službu příštích let a za důležitý segment digitálního čtení. Ať to bude prostřednictvím klasických knihoven, služby typu např. Spotify – tedy o předplacené streamování e-knih, nebo půjčování prostřednictvím distributora, jaké již dnes nabízí právě eReading.

Elektronické čtení je a bude závislé na tom, jak se bude vyvíjet čtecí hardware. Dnes jsou náznaky, že čtečky s černobílým e-inkem (e-inkoustem) jsou na ústupu. Vytlačují je multimediální barevné tablety, případně mobilní telefony. Těžko věštit… přesto si e-kniha pomalu, ale jistě razí cestu světem a stává se plnohodnotnou alternativou ke knize tištěné.

DriftBooks - Petr Čmerda 01

e boke store 05a

Shortlink: