Šumavská přicházení… ukázka z e-knihy

ROMAN KOZÁK – ŠUMAVSKÁ PŘICHÁZENÍ… /

Gabreta není smyslná bohyně zmaru ani rozespalá vládkyně osudů; spíš se podobá ženský, co poznala život a umí si pochutnat i na láhvi s uraženým hrdlem. Divukrásně zlověstný kraj pohraničního pralesního hvozdu, jo, to je Gabreta.

Lidé sem pronikají jen ztuha, přicházejí a odcházejí ve vlnách jako sněhová mračna. Co se jich tu už vystřídalo – a zůstane málokterý…

Začali to hledači zlata, pak se tudy probíjeli lovci, soumarské obchodní karavany, žoldáci, lidé na útěku – a stejně to vždycky byli divousové se sekerami.

Ti, co se tu usadili, vedli pytlácké války, mrzli ve sněhových spoustách, umírali v děsu z démonů; v močálech jsou zanořeny kosti těch, kdo nedošli s nůšemi skla či pašovaného zboží…

České rodiny, co sem přišly po osmnáctém roce, prchaly už na podzim 1938 po Mnichovu posledním vlakem před Hitlerovým řevem. Šestačtyřicátý rok nabídl týž obraz, jen v obráceném gardu: gabretští Němci byli transportováni do odsunu.

A tak pořád dokola: dej zlato, jídlo, dceru, civilní šaty – anebo život!!!

***

PRÁVĚ PŘIPRAVUJEME: Roman Kozák -Šumavská přicházení…. / Tři práce z pera Romana Kozáka spojuje téma Šumavy a jejího poznávání, ochutnávání a prožívání:

  • „Neznámá válka pod Boubínem“ je dobrodružnou rekonstrukcí vojenských operací z listopadu 1918, kdy na šumavské železniční tratě vyjížděly noční přepadové vlaky, aby rozhodly, připadne-li Šumava Rakousku, Německu či nové Československé republice.
  • „Čas dlouhý, čas šumící“ mapuje cestu Karla Čapka na Šumavu v září 1925, přičemž objevuje lokality a místa, která autor popsal, ale místně neurčil.
  • „Krajina posetá nádobím“ (s podtitulem Sudetský valčík) literární formou zachycuje skutečný životní příběh rodačky z Vídně, která se v důsledku 2. světové války dostává na vysídlenou Šumavu, aby zde prožila svůj další život.

driftbooks šumava kozák

 

e-boke-store-05a

 

Shortlink: