Šumavské knižní novinky – 2. čtvrtletí 2018

V rámci festivalu Šumava Litera sledujeme šumavské knižní novinky. Na stránkách festivalu pak budujeme on-line katalog knih zaměřený na literaturu o Šumavě. Vzniká tak skvělá pomůcka nejen pro čtenáře, či fanoušky, ale i například pro potřeby studentů, či literárních badatelů. Naší inspirací je rozsáhlá databáze šumavské německé literatury Kohoutí kříž.


Omezená distribuce:

kolektiv – Nové Hutě – Kaltenbach
(Sládek Miroslav, Stuchlý Jaroslav, Vácha Václav)

Nakladatelství Václav Vácha, Vimperk
Vydáno: 2018 1. vydání
kniha k zakoupení v místním (Hutě) obchodě
případně vacha(tečka)vaclav(zavináč)post(tečka)cz

 

Novinky… první vydání

Kolektiv – Šumavští rodáci vzpomínají 3: Příběhy z bouřlivých válečných i poválečných let
(Větrovec Karel, Zemanová Erika, Steun Eduard, Šafránková Ivana, Kopp Jan, Ešner Karel)

Nakladatel: Víkend
ISBN: 978-80-7433-224-1
vázaná, 224 stran
Rok vydání: 2018 / 1. vydání

Anotace: O tom, jaká byla Šumava v dobách jejich dětství a mládí, vzpomínají její rodáci. Každý příběh je jako kamínek do mozaiky obrazu Šumavy před válkou, za války a po válce. Eduard Steun ve svém příspěvku Vznik a zánik samoty Steindl (U Matesa) píše, že jako klukovi mu tato hájovna připomínala chaloupku z pohádky. Dnes z ní zůstal na louce jen obrovský komín s udírnou obrostlý keři. Karel Větrovec pokračuje v psaní svého životního příběhu doplněného zajímavostmi z kroniky Kašperských Hor, kterou léta jako kronikář píše. Karel Ešner se jako malý kluk začátkem šedesátých let tiše účastnil pravidelných dýchánků starých pánů včetně svého dědy, kteří vzpomínali na své mládí a mimo jiné i na to, jak po Otavě kdysi plavaly vory. Ivana Šafránková, dcera věhlasného šumavského kapelníka Karla Polaty, přispěla vzpomínkou na hudební začátky svého otce a jeho setkání s později proslulým Rudolfem Firkušným. Jistě vás zaujme i osobité vzpomínání Jana Koppa a vyprávění nejen o životě v Roklanské hájence od Eriky Zemanové.

Karel Klostermann – Vzpomínky na Šumavu IV.

Anotace: Poslední díl edice neznámých Klostermannových prací. Opět z překladů Maxe Regala, dvě časopisecké povídky a první spisovatelův český text z roku 1887 o kraji jeho srdce – hořejší Vydře.

Nakladatel: Fibich Ondřej
ISBN:978-80-88002-19-2
240 stran
Rok vydání: 2018 / 1. vydání

 

 

 

 

Hynek Klimek – Pohádky divotvorné hory Javorník

Vydavatel: Mi-Ja Javorník
ISBN: 978-80-907181-0-4
Počet stran: 80
Vazba: pevná
Rok vydání: 2018 / 1. vydání

 

 

 

 

 

 

Kolektiv – Zdíkovsko sobě
Dudák, Vladislav / Findejsová, Stanislava / Kantořík, Zdeněk (eds.)

Anotace: Historie a současnost Zdíkova, Zdíkovce, Masákovy Lhoty, Nového Dvora, Putkova, Račova, Žírce, Branišova a Hodonína

Nakladatel: Cattacan
pevná laminovaná vazba
317 stran
Rok vydání: 2018 /1. vydání

 

 

 

Šumavský kalendář 2019 (sestavil, Kadoch František)

Vydavatel: Papyrus
ISBN: 978-80-86806-09-9
Počet stran: 119
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2018

 

 

 

 

 

 

Vychází po letech znovu…

Vilém Kudrlička – Šumava – Co zmizelo z Královského hvozdu

Nakladatel: Baset
ISBN: 978-80-7340-172-6
vázaná, 448 stran
Rok vydání: 2018 (2. vydání) / 1. vydání 2005

Anotace: […] „Putování Královským hvozdem cestou necestou končím u stodůleckého obecního mlýna. Stojím u jeho již zhroucené zdi, která byla po řadu let jediným zachovalým pozůstatkem z celé obce Stodůlky a připomínala existenci této starobylé svobodné kovářské rychty. Rozvalené kameny jakoby vypadly z mozaiky historie, jejíž znovusložení není jednoduché a snadné. Nořím ruku do chladné vody Křemelné a nechám ji protékat mezi prsty. Její nepřetržitý šumivý tok spolu s nehybnými kameny se pro mne stávají symbolem proměnlivosti života a čtyřistaleté historie této části Šumavy, včetně minulých padesáti let. I v těchto dobách se mnohé, až příliš mnohé, změnilo – spíše k horšímu, než k lepšímu – zapomnělo se a hodně zmizelo. Proto moje kniha nabízí návštěvníkům alespoň část bohaté a zajímavé historie tohoto koutu Šumavy jež svorně tvořili Češi i Němci…“ píše ve své knize Vilém Kudrlička. Snad obě strany pochopí, že jen ve vzájemné otevřené a seriozní spolupráci lze zpracovat historii nejen Šumavy, ale i vzájemných vztahů, současně odhalit a vysvětlit dosud stále zneužívané události a vyvarovat se nepřesností. Jen tak se rozjitřené rány na obou stranách zacelí ve prospěch nás všech.

František Hobizal – Šumavská trilogie

Nakladatel: Karmelitánské nakladatelství
ISBN: 978-80-7566-055-8
brožovaná, 480 stran
Rok vydání: 2018 (2. vydání) / 1. vydání 2004

Anotace: V novém vydání vychází stále žádané dílo autora, které zachycuje poválečné období, kdy byli z rodné Šumavy odsunuti němečtí obyvatelé a nastoupili „zlatokopové“… S jejich odchodem často mizela i víra a pustly kostely.

 

 

 

 

Adalbert Stifter – Pohádky, pověsti a legendy

Nakladatel: Vitalis
ISBN: 978-3-89919-575-0
Originál: Märchen, Sagen und Legenden
Překlad: Karlach, Hanuš
Ilustrace: Müllerová, Lucie
Brožovaná, 80 stran
Rok vydání: 2018 (2. vydání) / 1. vydání 2005

Anotace: Za časů, kdy každé ohbí řeky, každý horský vrchol a každá kostelní věž ještě uměly vyprávět svůj vlastní příběh, kdy českými kraji táhli dobrodruzi hledající štěstí i smolaři a po lesích řádili čerti a skřítci – o těchto dnech vyprávěl dědeček v hodinách klidu svému vnukovi Adalbertovi. Ještě ve zralém věku čerpal Stifter z tohoto vydatného zdroje svou inspiraci a krajinu svého dětství zachytil v poetických obrazech. Kdo by se nenechal rád chytit za ruku, když praděd začne tiše notovat: „Ve všech těch lesích a ve všech těch dědinách se kdysi udála zvláštní, podivuhodná věc …“!

Džian Baban, Jiří Grus, Vojtěch Mašek – Ve stínu šumavských hvozdů

Nakladatel: Lipnik
ISBN: 978-80-905679-8-6
Ilustrace: Grus, Jiří
brožovaná, 80 stran
Rok vydání: 2018 (2. rozšířené vydání) / 1. vydání 2011

Anotace k novému vydání: Reedice komiksového alba Ve stínu šumavských hvozdů výtvarníka Jiřího Gruse a scenáristů Džiana Babana a Vojtěcha Maška, které původně vyšlo v roce 2011, je doplněna o 16 stran bonusových materiálů. Kromě ukázek z přípravných skic a několika návrhů obálek obsahuje především desetistránkový epilog. V něm se dozvídáme, co se dělo po návratu Old Shatterhanda z nevydařené dovolenky v Čéchai do apačských teritorií. Laskavé čtenářstvo nechť se připraví na pokračující demontáž mayovek a intenzivní erotické dusno. V epilogu rovněž uvidíte akrobatický kousek, který nemá v historii hrdinského komiksu obdoby…

Původní anotace: V románu českého spisovatele Stanislava Komárka Mandaríni se objevují ukázky z neznámého a v češtině nikdy nevydaného románu Karla Maye Ve stínu šumavských hvozdů. S. Komárek z tohoto díla, unikátního jednak tím, že je u nás zcela neznámé, a jednak tím, že se toto dobrodružství Mayova alter ega Old Shatterhanda alias Kara Ben Nemsího tentokrát odehrává v šumavském pohraničí, cituje pouze krátké fragmenty. Scenáristé Džian Baban a Vojtěch Mašek z tvůrčí skupiny Monstrkabaret Freda Brunolda a výtvarník Jiří Grus neměli Mayův originál k dispozici, ale jejich záměrem bylo na základě těchto fragmentů na ploše komiksu děj celého románu zrekonstruovat. Výsledným tvarem je barevný dobrodružný obrázkový příběh. Slavný Old Shatterhand zde tentokrát nečelí hordám po zuby ozbrojených lupičských tlup, nýbrž zdánlivě bezbranné, chladnokrevné, ledově krásné femme fatale Barboře. Vážení čtenáři a čtenářky si jistě dovedou živě představit, v jak strašném nebezpečí se tento nevinný a čestný muž tentokrát ocitá… Držme mu palce, aby z něj bez úhony vyvázl

Vyjde (zřejmě) v červenci…

Jan Lakosil – Šumava 1938: Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech

Anotace: Publikace vydaná k 80. výročí Mnichovské dohody a okupace československého pohraničí přibližuje Šumavu a události roku 1938 pohledem ze strany tehdejšího nepřítele. Nově objevené, dosud nezveřejněné zpravodajské dokumenty z německých archivů odhalují zajímavá a mnohdy překvapující fakta o situaci v příhraničí a o střetech sudetoněmeckých povstalců s československými ozbrojenými složkami.
Součástí knihy jsou překlady autentických vzpomínek německých vojáků a velké množství dosud nepublikovaných dobových fotografií, zachycujících nejen obsazování Šumavy německou armádou, ale také často zapomenutá nebo málo známá místa šumavského příhraničí. Naprostým unikátem je podrobná fotografická dokumentace návštěvy Adolfa Hitlera na Českokrumlovsku v říjnu 1938.

Nakladatel Mladá fronta

Jan Minář – Heydrich, Geli a Eva

Anotace: 18. září 1931 byla v Mnichově nalezena v kaluži krve mrtvá třiadvacetiletá Angela „Geli“ Raubalová. Oficiální závěr vyšetřování zněl – sebevražda. Na Štědrý den roku 1937 na Šumavě havarovalo nárazem do svahu Huťské hory dopravní letadlo společnosti Air France. Všichni na palubě zahynuli. Jak spolu souvisejí tyto dvě události? Mrtvá dívka byla neteř Adolfa Hitlera, o níž se šířily fámy, že byla něco více než jen jeho příbuzná. Letadlo – příčina havárie nebyla dodnes plně objasněna – mělo přepravovat kompromitující materiál na nacistického vůdce o jeho podílu na Angelině smrti.

Nakladatel MOBA

Shortlink: