Šumavské knižní novinky – 3. čtvrtletí 2018

Představujeme „šumavské“ knižní novinky třetího čtvrtletí roku 2018. Alespoň ty, které jsme dokázali zaznamenat. Pokud víte o dalších budeme rádi za tip – viz KONTAKTY.  Nezapomeňte také na to, že 17.11. 2018 se koná již 4. ročník festivalu šumavské literatury ŠUMAVA LITERA, kde opět oceníme nejlepší knihy minulého roku. Krom toho na vás čeká bohatý program a možnost si všechny zmiňované knihy zakoupit. Na festivalu také potkáte většinu autorů zmiňovaných děl, kteří budou připraveni poskytnout vám do knihy autogram i s osobním věnováním…


Josef Pecka – Toulání Šumavou a Pošumavím s profesionálním průvodcem

Nakladatel: Starý most
ISBN: 978-80-87338-85-8
Popis: 1× kniha, vázaná, 288 stran
Rozměry: 16,5 × 24 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

 

Kniha přinese tipy na 67 tras pro pěší a cyklisty od Nýrska po Lipno. Ty vás zavedou také na místa, která nejsou zatím příliš známá a navštěvovaná, přestože jim atraktivita nechybí. Kdo je všechny projde nebo projede, může pak tvrdit, že viděl celou Šumavu. Josef Pecka pracuje jako profesionální průvodce Šumavu a také o Šumavě často publikuje.

 

 

Pavel Moc – Výstřely na šumavské hranici 1949-1951

Nakladatel: Kopp, 2018

ISBN:978-80-7232-507-8
Popis: 1× kniha, vázaná, 168 stran
Rozměry: 15 × 20,8 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Šumavská hranice byla místem, kudy po únorových událostech v roce 1948 opouštělo ilegálně svoji vlast tisíce našich spoluobčanů. Zabránit těmto útěkům měly nově vytvořené specializované útvary ochránců hranic a to i za pomoci střelné zbraně. Právě o těchto ozbrojených střetech strážců hranice a jejími tzv. narušiteli tato kniha pojednává. Čtenář bude seznámen se skutečnými příběhy, které se odehrály poblíž Českých Žlebů v letech 1949 až 1951 a při nichž umírali mladí lidé na obou stranách tehdejší ideologické barikády. V převážné části příběhů je hlavní postavou Josef Hasil – jeden z tzv. Králů Šumavy. Čtenář bude podrobně obeznámen se všemi rozhodujícími okamžiky jeho kariéry agenta zahraniční zpravodajské služby CIC. V knize jsou vůbec poprvé zveřejněny informace o činnosti Josefa Hasila, které doposud nebyly nikde a nikým publikovány.

 

Jan Lakosil – Šumava 1938: Německá okupace v dobových fotografiích a dokumentech

Nakladatel: Mladá fronta
ISBN: 978-80-204-4816-3
Popis: 1× kniha, vázaná, 280 stran
Rozměry: 25,5 × 20,5 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Publikace vydaná k 80. výročí Mnichovské dohody a okupace československého pohraničí přibližuje Šumavu a události roku 1938 pohledem ze strany tehdejšího nepřítele. Nově objevené, dosud nezveřejněné zpravodajské dokumenty z německých archivů odhalují zajímavá a mnohdy překvapující fakta o situaci v příhraničí a o střetech sudetoněmeckých povstalců s československými ozbrojenými složkami.

Součástí knihy jsou překlady autentických vzpomínek německých vojáků a velké množství dosud nepublikovaných dobových fotografií, zachycujících nejen obsazování Šumavy německou armádou, ale také často zapomenutá nebo málo známá místa šumavského příhraničí. Naprostým unikátem je podrobná fotografická dokumentace návštěvy Adolfa Hitlera na Českokrumlovsku v říjnu 1938.

Jitka Maršálková – Toulky Šumavou – Putování za památnými stromy

Nakladatel:Víkend
ISBN: 978-80-7433-234-0
Popis: 1× kniha, vázaná, 128 stran
Rozměry:17,4 × 24,7 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Stromy – součást našeho běžného a každodenního života. Jejich všudypřítomnost často ani nevnímáme a míjíme je při každodenních cestách bez většího povšimnutí. Každý strom je přitom dominantou krajiny, kterou neodmyslitelně dotváří. Tato kniha své čtenáře seznámí se stromy, které na svém místě stojí již po dlouhá staletí a přežily desítky lidských životů. Jejich přítomnost představuje jakousi jistotu, která v podobě nových začátků během jarních měsíců skýtá nová probouzení, aby se v průběhu léta ukázaly ve své největší síle, kráse a mohutnosti. Na podzim pak nabízí neuvěřitelnou paletu barev s ničím nenahraditelným šustotem, který doprovází kroky spadaným listím. Šustění listí pak vystřídá ticho, během kterého stromy nabírají sílu do nových začátků, a nám je umožněno nahlédnout do obnažených křivolakých větví, které zanedlouho pokryje sníh. Kniha, kterou právě držíte v ruce, vás bude inspirovat k toulkám Šumavou za stromy, které se nacházejí v krásných, zajímavých a někdy i opuštěných místech, kde kdysi byla lidská obydlí a žili lidé.

 

Jan Minář – Heydrich, Geli a Eva

Nakladatel: MOBA
ISBN:978-80-243-8308-8
Popis: 1× kniha, vázaná, 248 stran
Rozměry:13 × 20,5 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Dne 18. září 1931 byla v Mnichově nalezena v kaluži krve mrtvá třiadvacetiletá Angela „Geli“ Raubalová. Oficiální závěr vyšetřování zněl – sebevražda. Na Štědrý den roku 1937 na Šumavě havarovalo nárazem do svahu Huťské hory dopravní letadlo společnosti Air France. Všichni na palubě zahynuli. Jak spolu souvisejí tyto dvě události? Mrtvá dívka byla neteř Adolfa Hitlera, o níž se šířily fámy, že byla něco více než jen jeho příbuzná. Letadlo – příčina havárie nebyla dodnes plně objasněna – mělo přepravovat kompromitující materiál na nacistického vůdce o jeho podílu na Angelině smrti.

 

Vladislav Taubenhansl – Kantor

Nakladatel: Jonathan Livingston
ISBN:978-80-7551-078-5
Popis: 1× kniha, vázaná, 408 stran
Rozměry: 14,5 × 20,5 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Život na Šumavě a v Pošumaví nebyl nikdy jednoduchý. Zvlášť když s kantořinou začínáte těsně po únoru 1948. Historie českého pohraničí očima českého kantora. Vladislav Taubenhansl je skvělý vypravěč. A tak si klidně můžete představit, že sedíte útulné šumavské světnici, pijete kafíčko, ukusujete buchtu a posloucháte. O dětství na venkově vypráví s laskavým poláčkovsko-svěrákovským humorem, ale zamrazí vás, když malý vášnivý radioamatér sestaví rádio a poslouchá za války Londýn. Studia na učitelském ústavu vám zas připomenou „študáky a kantory“. Absolvuje na prahu 50. let, a je jako čerstvý kantor bez závazků přemisťován ze štace na štaci, tam, kam se starým bardům nechce, odkud bylo vyhnáno původní německé obyvatelstvo a nastěhování noví obyvatelé z východního Slovenska. Učitelování v pohraničí přeruší na dva roky vojna, ani zde není o absurdní situace nouze. Po vojně se chce věnovat jen dětem, ale jsou 50. léta a hloupí funkcionáři mu otravují život Vladislav Taubenhansl si ale nestěžuje, vypráví s nadhledem. Blbost všemožných orgánů kompenzuje radostí z dětí a svými zájmy. Měl to životní štěstí, že práce pro něj byla koníčkem. Měl neuvěřitelně široký rozhled od hudby, přes fyziku, matematiku, radioamatérství až po rybaření. Děti ho proto milovaly. Jednoduše byl to docela obyčejný KANTOR!

 

Zuzana Rampichová – Bodycaching a jiná hledání

Nakladatelství NAVA, 2018
Počet stran: 120
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7211-532-7

 

Co všechno se může stát při hledání kešky uprostřed Slaného nebo během nehody v šumavské divočině? Šestnáct povídek pojednává o pátráních, toulání, přátelství, nákupech, paranoiích, manželství i ostatních manipulacích, se smrtelně vážnou nadsázkou se hledají kešky, plastové kachničky, pohřešovaní turisté, recepty na štěstí, viníci, alibi i ztracené lásky. Stačí jen maličko a cokoliv z toho se může přihodit i vám. Zatoulejte se do hlubokých vimperských lesů, na prosluněné andaluské pláže nebo do Mariánských Lázní a pojďte chvíli přemýšlet, co by se mohlo stát, kdyby… a začněte hledat.

 

 

Martin Leiš – Zaniklé šumavské noclehárny

Vydavatel: Martin Leiš
Formát knihy: 21,8 x 15,5
Rok vydání: 2018
ISBN: 978-80-270-3679-0
Počet stran: 57
Vazba: pevná

 

Nová kniha známého autora se zaměřuje tentokrát na svět historických zaniklých šumavských nocleháren, hájoven, turistických chat a hotelů. Kniha rovněž obsahuje popis přechod Šumavy ve 30. letech 20. století a samozřejmě nechybí ani bohatý obrazový doprovod – historické i současné fotografie, dobové pohlednice, otisky razítek, dobové reklamy… Součástí knihy je též vložená skládaná historická mapka.

TAKÉ BYLO VYDÁNO:

Adalbert Stifter – Básník Šumavy
Vydavatel: Turistická centrála v Linci

V rámci přeshraničního projektu Turistické centrály v Linci a Regionálního muzea v Českém Krumlově vznikla nová publikace o Adalbertu Stifterovi. Jmenuje se „Adalbert Stifter – Básník Šumavy“ a provází zájemce na 50 stránkách od místa Stifterovy smrti v Linci symbolicky proti proudu jeho života do Horní Plané, kde se narodil a podává informace o jednotlivých místech, kde A. Stifter působil. „Naším zájmem bylo představit Stiftera i publiku, které dosud mělo problém do jeho díla proniknout a obtížně k němu hledalo cestu. Místa spojená se Stifterem neztratila nic ze své fascinace. Ať jsou to přírodní krajiny Bavorského lesa a Šumavy nebo Linec, který je dnes symbolem digitalizace,“ uvedl ředitel Turistické centrály v Linci Georg Steiner. Textové a obrazové informace brožury jsou doplněny mapkou výletních cílů na všech stranách hranice a obsahuje i kalendárium kulturních akcí spjatých s jubilejním rokem Adalberta Stiftera v ČR, Rakousku i Bavorsku.

Tento nový kulturní turistický průvodce byl vydán česky a německy v nákladu 10 tis. výtisků na české a 20 tis. ks na rakouské straně hranice. K dostání je ZDARMA ve vybraných turistických destinacích. V Horní Plané je publikace dostupná v Památníku Adalberta Stiftera a v Kulturním a informačním centru.

 

Josef Lávička – Staník a Chaja (Čkyňské historické romaneto)
Vydavatel: Synagoga ve Čkyni

Čkyňský kronikář a písmák Josef Lávička seznámil návštěvníky synagogy se svojí knížkou „Staník a Chaja“. Podle slov autora se jedná o příběh lásky a smrti s kapkou nadpřirozena. Ilustroval ji čkyňský pedagog Jan Děd, o korektury se postaral Petr Kučera, její součástí je také zajímavá fotopříloha, plná dobových snímků. Cena knihy je 49 Kč a prodává se v synagoze.

 

 

 

 

 

Bohuslav Laněk – Varhany Volarska a hudební život v kostele sv. Kateřiny ve Volarech

Vydavatel: Městský úřad ve Volarech
Formát knihy: 21 x 14,5
Rok vydání: 2018
ISBN: 978-80-270-4285-2
Počet stran: 93
Vazba: brožovaná

 

 

 

 

 

 

Anna Vlčková – Krev anděla

Příběh dvou přátel, zakládající se na skutečné události, se odehrává v malé vesnici na Šumavě v letech 1928 – 1946. Zatímco Joseph zdědí velké hospodářství a ožení se se svou dívkou Verou, Nathanielova láska ke krásné Židovce Arelle nemá v podmínkách hrozby nastupujícího fašismu žádnou naději… Joseph odchází na vojnu a jeho žena zůstává sama s pěti dětmi, Nathaniel se však odmítá podřídit nacistické ideologii, a když má být odveden, raději se skrývá. Přesto je to na konci války paradoxně právě on, kdo se stane obětí českých „vlastenců“, kteří se mstí na německých obyvatelích. Také Arella je ochotna udělat všechno pro to, aby přežila. Podaří se jí uniknout tragickému osudu, nebo bude naplněna věštba, jež jí byla kdysi předpovězena?

Nakladatelství JK Books
ISBN: 978-80-88156-09-3 / 252 stran

Hlavní strana

 

***

AUDIOKNIHY – VÍCE ZDE

***

PŘIPRAVUJE SE:

Jaroslav Pulkrábek: Tajemné stezky – Šumavská toulání – krajinou Zlaté stezky

V první knize z cyklu Šumavská toulání nás autor zavede do podhůří Boubína. Budeme putovat krajem šumavských šlágů, po stopách dávných kupců na Zlaté stezce. Navštívíme Vimperk, Záblatí, Lenoru, Horní Vltavici, Stachy, Zdíkov, ale také místa někdejších vesnic a osad, po nichž nezbylo téměř nic. Odhalíme tajemství hradů Hus a Kunžvart, povíme si o osudech šumavského obra Rankla Seppa, proslulého hajného Waltera Palečka nebo legendárního Krále Šumavy a budeme se toulat po šumavských ladech.

Nakladatelství Regia
Termín vydání: listopad 2018

 

 

 

Šumava. Bavorský les, Mühlviertel: 77 romantických, dobrodružných a tajemných míst
autoři: Haller, Marita, Mazný, Petr a Nykles, František

Kniha přinese dalších 77 tipů na výlety po romantických, dobrodružných a tajemných místech na obou stranách hranice. Opět vás zveme k výletům na Šumavě, v Bavorském lese a tentokráte i do rakouské části Šumavy – Mühlviertelu. Většina míst leží mimo hlavní rušné turistické trasy a jsou trochu neprávem opomíjená. Přesto mají své kouzlo, svůj genius loci. Vyprávějí vlastní příběh bohaté šumavské historie.

Nakladatel: Starý most
ISBN:978-80-87338-89-6
vyjde 5. 10. 2018

Petr Kratochvíl – Dříve než do snů…

Nakladatelství Dokořán
ISBN 978-80-7363-889-4
řada Mimo edice, vydání 1
Vyjde 23. 10. 2018

V poetickém vyprávění Dříve než do snů… sledujeme životní příběhy postav několika generací. Hlavní pozornost je věnována linii rodu Kolrossů, který má své kořeny v pošumavském českém městečku Čachrov, ale také ve vedlejším německém Jesení. Veškerá osudová rozhodnutí postav jsou tak dotvářena a ovlivňována vývojem česko-německých vztahů. Petr Kratochvíl ve svém textu dovedně vytváří epickou mozaiku rozmanitých lidských charakterů a osudů, jež ilustrují dramatické zvraty dvacátého století od jeho prvního roku po jeho závěr. Každá kapitola by mohla být čtena jako samostatný příběh s vlastní pointou, zároveň však na sebe navazují, jak se postavy Františka, Josefa, Elišky a dalších v průběhu času setkávají a rozcházejí – opouštějí Šumavu a objevují se v Praze, Podkarpatské Rusi i ve Vídni.

O autorovi: Kratochvíl Petr (* 1950) je „znovudebutujícím“ autorem beletrie: v roce 1987 mu v nakladatelství Československý spisovatel vyšla knížka povídek Pošťácká hlava a soudí, že „jedna kniha za třicet let je tak akorát“. Kratochvíl je absolventem filozofie a psychologie na FF UK, od počátku 90. let se však věnuje výhradně své odborné profesi historika a teoretika architektury v Ústavu dějin umění AV ČR a různým vedoucím funkcím v rámci Akademie věd ČR, externě rovněž vyučuje dějiny moderní architektury na Fakultě umění a architektury v Liberci. Je autorem řady odborných publikací (z poslední doby například Současná česká architektura a její témata, 2011; Městský veřejný prostor, 2015) a podílel se i na velkých kolektivních projektech jako např. Dějiny českého výtvarného umění (2002). Je také autorem několika překladů, k nimž v 80. letech patřily i dvě knihy beletrie.

 

 

Shortlink: