Šumavský literární čtvrtek…

Nejdřív trocha umění. Mirek Houšť je všestranný kumštýř, který tvoří jak v našem mrazivém dolíčku, tak ve slunné Itálii. Pro nás je důležité, že má vřelý vztah k Šumavě a nalézá v ní neutuchající inspiraci. Je to příjemně milá knížka a dokonce je v ní cédéčko. To jsem si ale ale ještě nepřehrál. Nemám na počítači ten správný šuplík, kam bych ho šoupl.

Tu druhou knihu jsem v obchodě nenašel. Musel jsem si ji objednat přes internet. Asi je dobře, že vyšla, i když je třeba ji brát notně s rezervou. Wenzel Jaksch věděl co chce najít a také to našel. Tím nechci říci, že to není třeba brát vážně. Život v Sudetech byl opravdu těžký, možná o dost těžší než jinde. Ale je to, jako by jste se zeptali kovaných komunistů, jak se jim dnes žije v tý naší demokratické republice. Výsledek by byl podobný. Přesto si myslím, že kdo si reportáže poslance Jaksche nepřečte, nemůže dost dobře pochopit, o co tenkrát vlastně šlo.

Jaroslav Pulkrábek

Wenzel Jaksch – Ztracené vesnice, opuštění lidé…: Reportáže z českého pohraničí 1924 – 1928 / Kniha se jmenuje podle cyklu reportáží ze Šumavy. Jednu z nich končí Jaksch těmito slovy:

„Slunce zářilo na tmavě zelené svahy Starého Herštejna a přilehlé kopce. Kdykoliv jindy bych tím pohledem byl nadšen. Tentokrát ovšem nedokázal překrýt zabijácký smutek, který mě vyplňoval po posledních zážitcích. Muset vidět tolik neštěstí, tolik bídy a nebýt schopen pomoci, ba ani slíbit nějakou pomoc – to duši obtěžká na dny i noci jako ocelové závaží…“

Reportáže vycházely v deníku Sozialdemokrat. Pokud znáte vynikající reportáže Mileny Jesenské z konce 30. let, tak tyhle Jakschovy se jim vyrovnají a jsou výtečným, i když nepříjemným svědectvím o bídě a chudobě za první republiky.

Jakschovy reportáže připomínají realitu bez romantické nostalgie, která se dnes někdy objevuje v přístupu k dějinám českého pohraničí. To nebyla žádná idyla a zaniklé osady se taky nikdo nehrne obnovovat. Důležité je vědět proč a Jakschovo bezprostřední, novinářsky výtečné svědectví na tuhle otázku odpovídá spolehlivě. Knihu reportáží Wenzela Jaksche z poloviny dvacátých let Ztracené vesnice, opuštění lidé… edičně připravil německý historik Thomas Oellermann, českého překladu se ujala Zuzana Schwarzová.

Sociálnědemokratický politik Wenzel Jaksch – rodák z novohradské Dolní Stropnice – (VÍCE ZDE) je rozporuplná postava českých a německých dějin. Na konci třicátých let se pokoušel aktivizovat české Němce proti Henleinovi, po okupaci Československa se před nacisty zachránil emigrací. V Londýně zastupoval zájmy sudetských Němců, oficiálně protestoval proti britskému odvolání Mnichovské smlouvy a obnovení Československa v původních předmnichovských hranicích odmítal. Po válce působil ve Svazu vyhnanců.

(zdroj: MeziŘádky Zdenko Pavelky/Kosmas)

Nakladatel: Academia
ISBN:978-80-200-2692-7
Překlad: Schwarzová, Zuzana
Popis: 1× kniha, brožovaná, 288 stran,
Rok vydání: 2017 (1. vydání)

Mirek Houšť – Z Kašperských Hor do Kalábrie: Od obrazů k sochám / Monografie přibližuje zdroje inspirace Mirka Houště v Čechách a v Itálii. V knize je představena malba, sochařství, grafika a architektura s důrazem na kašperskohorský a kalábrijský region v období jeho rané a především zralé tvorby. Hojný obrazový materiál doplňuje umělcův doprovodný text společně s názory autorit. Přiložené DVD umožňuje nahlédnout do jeho českého ateliéru.

Nakladatel: Starý most
ISBN:978-80-87338-83-4
Popis: 1× kniha, 1× DVD, vázaná, 144 stran, česky
Rozměry:21,5 × 21,5 cm
Rok vydání: 2018 (1. vydání)

Shortlink: