Šumavský literární čtvrtek – Děs, komiks a toulání…

Komiksové zpracování Návratu Krále Šumavy mám sice doma, ale ještě jsem neměl čas si ho přečíst. Chce to víc času. Navíc od Davida Žáka, který je autorem předlohy vím, že více méně kopíruje originál, takže žádné velké napětí jak to dopadne. Tedy alespoň v tomto prvním díle. Ve dvou zbývajících má jít kreslená verze svojí cestou. Zato kresby mě zaujaly na první pohled. Před pár dny jsem totiž četl knížku Prašina, kterou rovněž ilustroval Karel Osoha. A odkojen Foglarovkami jsem jeho dílem doslova unesen. A to tam je těch obrázků pár, tady na stovky.

Šumavský děs je netradiční čtení. Je sice hodně o upírech a ti Šumavě zas tak vlastní nejsou, ale postava samotného Šumavského Děse, který je jakýmsi průvodcem časem i prostorem, je tuze zajímavá. To spíš vlkodlakové. Jedničku jsem četl, dvojku opět ještě ne. Ale pustím se do ní hned o víkendu. Jen namátkou jsem ji totiž otevřel a tam věta „Rudolf O. měl zvláštní koníček, miloval hřbitovy.“ No a já jsem za courání po hřbitovech dostal cenu od Syndikátu novinářů.

Něco z domácí zahrádky. Josefovo „Toulání“ je knížka, která rozhodně nezapadne a bude po ní poptávka i za padesát let. Takže dobrá investice. V současné době asi neexistuje nic lepšího, nic fundovanějšího a navíc i pěkně graficky udělaného. A i když jednou povedou cesty jinudy a to co stojí dnes, stát nebude, jako svědectví doby a historický dokument bude mít cenu pořád. Asi jako více než sto let staré Soupisy památek Království Českého.

Druhé „Toulání“ je přímo z vlastního košíku. Jelikož jsem vcelku líný člověk, nikdy jsem nenapsal ani řádku dobrovolně, žádný text do šuplíku. Pokaždé někdo přišel, že potřebuje napsat to a to, má to mít tolik znaků a daný termín. A tak píšu. Stejné je to i s touto knížkou. Pokusil jsem se úkol splnit, tak snad neurazí.

Jaroslav Pulkrábek

Shortlink: