Testujeme – Pocketbook Touch Lux 3 vs. Kindle 4

Ve světě elektronických čteček probíhá podobná válka jako mezi Androidem a jablečným iOS. Na jedné straně Amazon s dobře vyladěnými čtečkami Kindle, kdy každá další verze přináší něco nového, s vlastním formátem, vlastním megaobchodem, vlastní distribucí e-knih… prostě Jeff Bezos Kingdom.

Druhou stranu – alespoň ve střední Evropě – hají především švýcarsko-ukrajinská společnost PocketBook. Její čtečky šlapou Kindlu výrazně na paty a to zejména svojí uživatelskou vstřícností. V poslední době se snaží dohnat Amazon i technicky (hardwarově) a důkazem toho je právě čtečka Touch Lux 3. Jako dlouholetý „kindlista“ (Kindle 4) jsem uvítal možnost si ji osobně vyzkoušet.

Lux 3 dostala do vínku to nejlepší, co dnes čtečky mohou nabídnout – především nejnovější displej E Ink Carta s HD rozlišením.

Po zapnutí jsem očekával výraznou změnu oproti svému stařičkému Kindlu, ale ruku na srdce – žádný markantní rozdíl to není, ba naopak, mám pocit, že je font spíše vybledlý. Ono to přijde – říkám si – musím vše vyzkoušet a pak si určitě sednu na zadek. Nu – nesedl…

e-čtečka 01

fotografie samozřejmě mohou trochu klamat „tělem“ 🙂 velikost, barvu i kontrast berte s rezervou

e-čtečka 02

Lux 3 není rozhodně špatná čtečka, ale týden je docela málo na to, abychom si vzájemně sedli. Příjemný je zdrsnělý displej. Nezvyk jsou hardwarová tlačítka pod displejem. Čtečka vcelku padne do ruky, čtení jednou rukou je ale opravdu trochu krkolomné. Stejně jako kolega (viz) zápasím s gesty. Jednou listuji vpřed, pak tím samým gestem vzad, pak přeskočím několik stránek, jednou jsem čtečku několika gesty zavařil a musel ji restartovat. Pravděpodobně bych se časem doteky naučil, ale první dojem je první dojem. Možná dělám něco špatně – říkám si – stáhnu si návod…

Jenomže na stránkách PocketBooku návod na Lux 3 není, pouze na Lux 2. Ano – „dvojka“ je v podstatě totožná, takže stahuji, ale dobrý dojem to nedělá.

Čtečka nabízí balíček fontů. Myslím, že dvě třetiny jsou zbytečné (pro mě nepoužitelné). Nabízí se stažení vlastních fontů. Tuto možnost nezkouším, ale k fontům se dá říci, že méně je někdy více.

Knihy je možno do čtečky dostat několika způsoby, což kvituji. Líbí se mi propojení s Dropboxem (ale nezkoušel jsem), kindlovské Send-to-PB jasně, USB – klasika. Natáhnu si tedy do stroje několik knih v několika formátech, vyzkoušet chci zejména pdf. Když mluvím o formátech – pokud si čtenář e-knihy kupuje, je úplně jedno, jakou čtečku má. Ovšem u nás se prodává několikanásobně více čteček než knih. Nemusíme si říkat proč… A pro tento způsob nabývání knih je samozřejmě lépe mít čtečku s takovou podporou formátů, jako má PocketBook.

Příjemné je české menu. Ovládání je vcelku intuitivní. Projíždím možnosti nastavení, připojuji wifi, zkouším si návod stáhnout přímo, ale není to „to pravé ořechové“. Prohlížeč je zpomalený, na doteky reaguje dosti líně a někdy dokonce vůbec. Ale bať – je to čtečka – bez toho se obejdu, stejně jako bez her, kalkulačky a podobně.

e-čtečka 03

Co je ale návykové tak nasvícení displeje. Výborná věc. V podstatě ho nevypínám, krom čtení na přímém slunci. Zapnout i vypnout se dá tlačítkem, reguluje se dotekem.

No a samotné čtení… když konečně najdu ten správný font a jeho velikost (reguluje se také dotekem a není to úplně ono – trefit tu správnou velikost chce trochu trpělivosti) tak už je vše v pohodě. Zkouším e-pub verze knih, které jsem četl v mobi – žádný výrazný rozdíl. Pdf se dá upravit třemi způsoby, jeden z nich je ucházející a text se pěkně „naláme“. Stránky se „otáčí“ přiměřeně, při puštěném nasvícení však displej problikává a chvíli jsem měl problém si na to zvyknout, protože jsem se v textu ztrácel. Ale je to především o tom, na co jste ochotni si zvyknout. Doteky mi moc neseděly a tlačítka nejsou úplně ideálně umístěné, takže kombinuji obé. Z kontrastu nemám úplně dobrý dojem, mám pocit, že by na tom nejlepším mohl být daleko výraznější, ale jak píší kolegové – zřejmě za to mohou částečně vrstvy navíc a částečně zvolený font. Člověk má prostě vždy tendenci srovnávat s tím, na co byl dlouhou dobu zvyklý a ze začátku je to staré vždy lepší 🙂

e-čtečka 04

čtečky bez nasvícení

e-čtečka 05

a Touch 3 s nasvíceným displejem (vpravo)

Displej mám tedy trvale nasvícený a to je proti mému stroji opravdu komfort – tato funkce rozhoduje o tom, že do nové čtečky určitě půjdu. Od kolegy si ještě pro porovnání půjčuji Kindle Paperwhite 2 a musím říci, že se mi tolik nelíbila jako Lux 3. Je samozřejmě svižnější, menší, dokonce levnější, ale… ale nedávno zahrozil Amazon zpoplatněním služeb, začíná mi také vadit uzavřený systém a mírná arogance vůči „východní“ Evropě minimálně v tom směru, že čtečky neumí česky, takže budu velmi na vážkách zda nezměnit dres…

Petr Čmerda, nakladatelství DriftBooks

e-čtečka 06

e-boke-store-05a

Shortlink: