Ve Volarech pokřtili knihu o šumavských železnicích…

Křest nové knihy Svět šumavských lokálek v proměnách času ve volarském knihkupectví U Novotných…/ Jsou chvíle, kdy si uvědomíte, jak je důležité mít mezi sebou lidi jako je Hajník, Šlégr a Kozák… Já si to uvědomil právě při čtení jejich nové knihy “Svět šumavských lokálek v proměnách času”…

kozák volary

foto Miroslav Pecka

Tito lidé sbírají, pátrají, brodí se archivy, nakupují za drahé peníze unikátní fotografie, uchovávají nejen v hlavách a nejen vzpomínky, a věřte mi, že mají povětšinou více informací než slavný internet a zadáte-li jim heslo, jsou rychlejší než Google. Ne prosím, já to skutečně nechci zlehčovat – já smekám! Je totiž nezbytně nutné mít takovéto lidi mezi sebou, protože naše paměť je děravá, vše nové vytěsňuje zdánlivě zbytečné haraburdí a starý svět ve všech možných podobách mizí spolu s naším zapomínáním.

Ke zmiňované knize mám – vzhledem k tomu, že na šumavských lokálkách již téměř deset pracuji – velmi osobní vztah, který je navíc díky dalším drobnostem značně nostalgicky zabarvený. Ale jsem přesvědčený, že čtenářům takzvaně “z civilu” kniha přinese mnoho zajímavých a snad i užitečných informací. V každém případě čtivý styl, podtržený lehkým humorem, a celkově netradiční přístup k tématu řadí knihu mezi ty TOP ve své kategorii.

A tak děkuji těm třem vetešníkům, nadšencům a (nebojím se toho slova) kronikářům za to, že jejich zásluhou šumavské lokálky a lidé, kteří na nich pracovali znovu ožívají, že znovu ožívají všechny ty příběhy ať veselé či tragické. Děkuji jim za to, že zároveň vytvářejí nové podoby a příběhy šumavských lokálek svou aktivitou kolem Stifterova pošumavského železničního spolku. A také za to, že dokumentují a archivují tu nejsoučasnější podobu pro naše děti, vnuky a doufám i prapravnuky…

Pánové – díky…

Petr Čmerda

foto: Ladislav Beran (titulní foto Miroslav Pecka)

Anotace:

Kniha trojice autorů ze Stifterova pošumavského železničního spolku, který od roku 1991 mapuje historii šumavských železnic, zachycuje textem i obrazem proměny, jimiž prošly nejen šumavské železniční tratě, ale i to, jak se v průběhu let plných hospodářských a politických zvratů v tomto nádherném regionu vyvíjela železniční doprava. Svazek přináší unikátní fotografie, záznamy a dokumenty, díky kterým se čtenáři mohou vydat po stopách kolejí ztracených v bahně rašelinišť, vlaků zmizelých v přítmí pralesního hvozdu a zaposlouchat se do ozvěny železných kol odrážející se od svahů Boubína či Třístoličníku.

šumavské lokálky 01 šumavské lokálky 02 šumavské lokálky 03 šumavské lokálky 04 šumavské lokálky 05 šumavské lokálky 06

e boke store 05a

Shortlink: