Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden

Nakladatelství DriftBooks se stalo partnerem akce “Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden”. Akce se koná v rámci jízdy zvláštního “Seidlovského vlaku”, jenž pomyslně ukončuje sezónu na šumavských lokálkách. Setkání je podpořeno z fondů „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)“. V rámci setkání na hranicích představí naše nakladatelství novou e-knihu Romana Kozáka „Pohádky ze šumavských lokálek“ a proběhne zde autorské čtení jak v českém, tak v německém jazyce.

O. S. CHANCE IN NATURE – LOCAL ACTION GROUP, Pošumavská Jižní Dráha, občanské sdružení U Nás Volary, a KuLaMu – Kulturlandschaftsmuseums Haidmühle a Nakladatelství DriftBooks Vás zvou v sobotu 5. 10. 2013 od 14.00 hod na setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle u „muzejního vagónu“ pod názvem

vlaky které nás spojují 2013 pozvánka

“Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden”

Historie Sudet je plná rozporuplných okamžiků a soužití českých, rakouských a německých obyvatel je v těchto oblastech stále přetřásaným tématem. Světová válka, následný odsun či vyhnání a poté železná opona vrazila mezi tyto národy nesmazatelný klín, který se současná doba konečně snaží, když ne zcela vyndat, tak alespoň obrousit.

A právě sbližování, obrušování hran, rušení pomyslných hranic a vysvětlování bez emocí je důvodem, proč se chceme scházet a hraniční přechod Nové Údolí / Haidmühle je svou polohou i historií ideálním místem.

Zřejmě nejdůležitější je, abychom své zkušenosti a své vzpomínky předávali dalším generacím. Je potřeba udržovat historickou paměť, a zároveň budovat harmonické vztahy mezi kdysi rozkmotřenými národy. Proto také byla u příležitosti tohoto setkání vyhlášena mezinárodní výtvarná soutěž pro děti základních škol v českém a bavorském pohraničí se stejným názvem: “Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden”.

PROGRAM:

– nová expozice v Muzeu pošumavských lokálek a Nového Údolí (PJD)

V malém muzeu, které na hraničním přechodu provozuje sdružení Pošumavská Jižní Dráha, najdete expozici o historii dnes již zcela zmizelé osady a také o historii železniční trati, která obě země kdysi propojovala a následně se stala symbolem jejich rozdělení tím, že koleje byly vytrhány. Novinkou bude zejména část věnovaná létům totality, kdy se podařilo získat unikátní fotografie příslušníků pohraniční stráže z české i německé strany hranice a dále dokumenty k provozu železnice v Bavorsku v době před pádem železné opony. Z důvodu omezeného prostoru muzea byly tyto materiály naskenovány a budou promítány v nově pořízeném digitálním fotorámečku. Cílem je ukázat v paralelním uspořádání tyto, doposud opomíjené, doby a témata.

– setkání vedoucího příslušníka Bavorské ochrany hranic a jednoho z velitelů Pohraniční stráže a uspořádána přednáška a následná diskuse, na kterou budou pozvány (nejen) děti z obou stran hranice

– vyhlášení výsledků mezinárodní výtvarné soutěže Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden (hodnotné knižní ceny)

představení nové e- knihy volarského spisovatele Romana Kozáka “Pohádky ze šumavských lokálek” a autorské čtení z e-knihy v českém i německém jazyce

Setkání je součástí akce “Seidlovský vlak”

Setkání na hranicích se koná na závěr letošního cyklu nostalgických „Siedelovských vlaků”. V den pořádání akce jede zvláštní vlak v trati Písek – Nové Údolí, doprovázená komentovaným výjezdem autobusem od vlaku k vlaku v trase Stožec – Phillipsreuth – Haidmühle – Nové Údolí (společností Ilztalbahn). Vlak je pořádán ve spolupráci ČD, Muzem Fotoateliér Seidel a Pošumavské jižní dráhy k výročí 4. let založení Muzea Fotoateliér Sidel. Účastníci budou cestovat ve stopách Seidelovských fotografií.

Shortlink: