Kde najdete přes 1000 českých e-knih zdarma?

Pražská městská knihovna už několik let vydává elektronické knihy, které mají buď volná autorská práva, nebo které jim umožní vydat současný autor, či nakladatel. Vzniká tak opravdu zajímavá a obsáhlá e-knihovna titulů, které by možná už nikdy nevyšly v tištěné podobě. Tyto knihy jsou zdarma ke stažení na webu knihovny.

Vydávání e-knih je pro veřejné knihovny nový velký úkol. „Kdo jiný by to měl dělat, než právě knihovny? Písně kosmické nebo Povídky malostranské už pravděpodobně nikdy nikdo nevydá, protože na nich nic nevydělá. Na druhou stranu jsou to věci, o kterých se pořád učí ve školách a pořád se čtou…“ říká o projektu ředitel knihovny.

Knihovna primárně vydává díla, kterým skončila platnost autorských práv. Podle české legislativy je to 70 let po smrti autora. Snaží se jednat i s žijícími autory nebo jejich dědici u děl, která už nejspíš nakladatelé znovu nevydají. „Jdeme za vlastníkem autorských práv a řekneme – my bychom to měli zájem vydat jako e-knihu. Dáme vám něco málo peněz, pravděpodobně jsou to jediné další peníze, které jste za to kdy mohl dostat. Ale za to chceme veřejnou licenci na věky věků,“ popsal ředitel Řehák.

Zdarma si tak můžete stáhnout některé z knih Josefa Škvoreckého, Michaela Viewegha, Martina Sichingera, Ivana Magora Jirouse a mnoha dalších.

***

KATALOG E-KNIH ZDARMA NAJDETE ZDE

***

Knihovna nabízí také v digitální podobě ucelené sbírky českých klasiků: E-KNIHY KLASIKŮ – Na této stránce najdete výsledky projektů zaměřených na digitalizaci a zpřístupnění vybraných titulů z fondu Městské knihovny v Praze.

Shortlink: