Napsali o nás… ŠUMAVA OČAROVANÁ I ZMIZELÁ…
ŠUMAVA LITERA 2015 – Vimperk hostil nový literární festival. Hlavní ceny získali Jan Lakosil a Martin Sichinger, přijela i dcera Ladislava Stehlíka… festival očima spisovatele Davida Jana Žáka
Vimperk, nazývaný bránou Šumavy, opět dokázal, že je městem knih. Už ve středověku se stal druhým místem v Čechách, kde se tiskly nejen knihy, ale i kalendáře a od roku 1855 už jimi tiskař Johann Steinbrener zaplavil střední Evropu. A právě cenu prvního ročníku festivalu regionální literatury Šumava litera, který vyvrcholil minulý víkend, pojmenovali pořadatelé po tomto podnikavém muži.
Festival překvapil velkým zájmem nejen veřejnosti, ale i nakladatelů, prodejců a autorů. Pohodová atmosféra byla příznačná pro každou akci. Na různých místech ve městě četli básníci a spisovatelé, volarský znalec vlaků a železnic Roman Kozák četl ze své knihy Šumavská přicházení, vimperský básník Roman Szpuk vedl návštěvníky poetickým večerem i svou tvorbou, nejvíce sbírkou Chraplavé chorály, a vimperský rodák Martin Sichinger četl z románu Meyerovo sklo.
Jan Lakosil ukázal během fotoprojekce obsazování Sudet německou armádou roku 1938. Dále se promítaly hodinový snímek Josefa Císařovského o vzniku železné opony nazvaný Boží mlýny, hraný film Tomáše Hausera Očarovaná Šumava, televizní seriál s Emilem Kinzlem Zmizelá Šumava, Kachyňův Král Šumavy doplněný besedou o 50. letech a Králích Šumavy Kiliánu Nowotném, Josefu Hasilovi, Janu Maškovi a Jaroslavu Kaskovi. Velký úspěch mělo poetické putování Miroslava Šobra po stopách Stehlíkovy Země zamyšlené, propojené s vernisáží kreseb a obrazů šumavských vesniček Ladislava Stehlíka a s besedou jeho dcery Blanky Stehlíkové. Mystickou mlžnou Šumavu očima fotografa prezentoval svou tvorbou Vladislav Hošek a Toník Yetti Jelínek dotvářel atmosféru trampskými písničkami.
Součástí festivalu byly autogramiády, setkávání s autory, semináře o šumavské literatuře. Kromě již zmíněných autorů, básníka Ondřeje Fibicha, autora pohádek Hynka Klimka, přijel i spisovatel oceňovaných detektivek Na kopci a Promlčení Jiří Březina.
Křest Země zamyšlené…
Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny, překvapil statistikou nejpůčovanějších knih, mezi nimiž vede román Návrat Krále Šumavy. Jaroslav Polášek, šéf Jihočeské centrály cestovního ruchu, potěšil spisovatele, jejich knihy totiž ročně přilákají na Šumavu tisíce návštěvníků, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, o nichž v románech četli.
Festival vyvrcholil 17. října večer v sále kulturního střediska. Cena Johanna Steinbrenera za knihu o Šumavě za rok 2014 byla udělena ve dvou kategoriích. V první byly zařazeny naučné, místopisné či fotopublikace. Cenu si odnesl Jan Lakosil za knihu Šumava krásná a smrtící. O druhou a třetí příčku se podělily dva kolektivy autorů. Ondřej Fibich s kolegy si odnesl cenu za titul Jakub Bursa a jihočeská venkovská architektura a trio Kozák Hajník Šlégr bodovali s knihou Svět šumavských železnic. Ve druhé kategorii za prozaická a básnická díla zvítězil Martin Sichinger s románem Meyrovo sklo, následován Přemyslem Čechem, autorem knihy Trefen šumavským genem, a historickým románem Co báby nevěděly, který napsala Eva Marie Zitková. Autorka žije v Kanadě, proto za ni převzal cenu nakladatel Ivo Stehlík. Nakonec Blanka Stehlíková „pokřtila“ e-knihu jejího otce Ladislava Stehlíka Země zamyšlená.
Dlouho přes půlnoc se neformálně povídalo u sklenky či půllitru piva. Pro mě to byl skvělý zážitek, za který musíme poděkovat dvěma nenápadným mužům Jaroslavu Pulkrábkovi, řediteli Městského kulturního střediska ve Vimperku, a Petru Čmerdovi z nakladatelství DriftBooks. Oni vše vymysleli a uvedli k životu. Každý, s kým jsem mluvil, mi řekl, že doufá, že se započala nová tradice. A já věřím, že Šumava litera se stane pojmem a v povědomí milovníků Šumavy bude vryta podobně jako je pro čtenáře Magnesia Litera či Cena Josefa Škvoreckého.
David Žák, Českobudějovický deník: Čtvrtek, 22. Říjen 2015, Strana 9
Shortlink: