Cempírek, Jan – Rafinerie

V románu RAFINERIE Jana Cempírka si připomeneme „zlatá devadesátá“ léta – léta divoké svobody a divokých změn… V předmluvě k novému, elektronickému vydání autor píše: „Román o muzikantech cestujících Evropou jsem začal psát jako svou soukromou ozvěnu několika měsíců, které jsem strávil po ukončení vysoké školy s odřeným saxofonem na nárožích hlavních měst, v kupé dálkových rychlíků i stopováním na okreskách různých států. Byla to krásná doba. Do seriozního zaměstnání se mi tehdy ještě nechtělo, zato lákaly dálky, svoboda a nedávno otevřené hranice. Byly to časy plné volnosti a cestování bez cíle. Zlaté devadesátky!

Anotace – Dva mladí hudebníci a jejich náhodná přítelkyně cestují po Evropě, živí se převážně hraním na ulicích a příležitostnou prací. Zatímco pro Michala – odněkud z Východu, je tento způsob žití plně uspokojující, Pařížan Pierre hledá cestu, jak se stát uznávaným fotografickým reportérem, aniž by byl nucen využít konexí svého otce. Pro dívku Agnes je cestování a vystupování v klubech především prostředkem k získání vlastní identity a vyrovnání se s problematickými zážitky z časů dětství a dospívání na samotě uprostřed norské divočiny.

Děj je postaven na výpovědích trojice hlavních hrdinů, kteří dané situace vidí z pohledů svých dosavadních životních zkušeností. Každý z této nesourodé skupinky si s sebou nese prožitky z odlišných prostředí, ale spojuje je láska ke svobodnému životu, parta společných uměleckých přátel od Rafinérie, což je slangový výraz pro pařížskou stavbu Centre Pompidou a v neposlední řadě klub U Tiché Seiny, kde získávají azyl pro pravidelné hudební produkce. Po několika společně prožitých měsících se osudy přátel oddělují, neboť každý má o své budoucnosti jiné představy. I když se po čase opět všichni touží setkat, ke společnému návratu jim zabrání zbytečná Pierrova smrt.

koupit 04

jan cempírek rafinerie driftbooks

Jan Cempírtek – RAFINÉRIE

„Trainstory – příběh o přátelství a volnosti na kolejích“

ISBN 978-80-87741-15-3 (Formát PDF)

ISBN 978-80-87741-16-0 (Formát ePub)

ISBN 978-80-87741-17-7 (Formát MobiPocket)

Vydalo Nakladatelství Petr Čmerda – DriftBooks © 2013 Volary – jako knihu č. 6

Dějištěm knížky je několik států Evropy, mezi kterými se přátelé pohybují za pomoci prostředku SpeedoSpray, jímž falšují vlakové jízdenky. Drobné reálie čtenáře odkáží do začátku devadesátých let, ale přesná doba není nikterak podstatná, děj se mohl odehrávat před deseti lety stejně dobře jako v současné době.

 

KNIHU KOUPÍTE NA:

cempírek databook

e boke store

 

UKÁZKA Z KNIHY:

***

O autorovi:

Narozen 1970. Vystudoval Lesnickou fakultu VŠZ Brno. Po studiích delší dobu cestoval, celkem navštívil přes 30 zemí světa. Během cest se živil různými pracemi, byl honákem krav, dělníkem v továrně na nádobí, zahradníkem a údržbářem v milionářské čtvrti, sběračem ovoce, pouličním muzikantem. Vydělané peníze pak použil na cestování po Austrálii, Novém Zélandu a Indonézii. Během cesty napsal rockový román Tanec posledního dne. Po návratu domů začal spolupracovat s deníky a magazíny na vydávání reportáží ze zahraničí. Pracoval především v médiích, nejdříve ve vydavatelství MAFRA, pak v rozhlasových stanicích Evropa2, Frekvence1, v současné době v internetové firmě Český Internet s.r.o.

Publikovat začal ve studentských časopisech, později v magazínech typu Mladý svět, Koktejl či Reflex. Jeho hlavním tématem jsou cestopisné reportáže. Řada textů také vyšla v denním tisku nebo na internetu. Autor fotografických výstav především s tématem Jihovýchodní Asie a Aljašky.

Velkou láskou Jana Cempírka a také jeho koníčkem je železnice. Dokonce byl kdysi rozhodnut, že pokud se nedostane na vysokou školu, půjde jezdit jako průvodčí Českých drah. Dráhu používal ke svým cestám nejen po celou dobu svých studií, kdy dojížděl z Českých Budějovic do Brna, ale také později, kdy se toulal Evropou a okoušel znovunabyté svobody pouličním hraním v řadě měst. A právě z těchto zážitků vznikla „Rafinerie“…

Knižně vydal: román o pouličních muzikantech Rafinerie (2005. Labyrint), povídkovou knihu Autostop.cz (Gutenberg, 2008) a román Tanec posledního dne (Nová forma, 2010). Pod jménem Lan Pham Thi vyšla kniha Bílej kůň, žlutej drak (Knižní klub, 2009)

Momentálně se vydal na dráhu vydavatele a nakladatele. Jako spolumajitel a šéfredaktor vydává českobudějovický magazín BUDLive. Založil nakladatelství Pikador Books zaměřené na regionální (českobudějovickou) beletrii.

 

jan cempírek

jan cempírek

Shortlink: