STEINBRENNEROVA KLETBA – KAPITOLA 2
STEINBRENNEROVA KLETBA – KAPITOLA 2 / Pro fanoušky festivalu Šumava Litera a čtenářské nedočkavce přináší letošní ročník originální upoutávku: v premiéře uvádíme literárně mysteriózní novelu ze Šumavy s titulem „Steinbrennerova kletba“. Její zápletka se odehrává ve Vimperku v nečekaně blízké budoucnosti a to právě na zmíněném literárním festivalu. Autor, který je pořadatelskému štábu znám, vystupuje pod pseudonymem Ch. Trollín. První z dvanácti kapitol vyšla včera – v úterý 1. listopadu, další pak postupně každý následující den…
Steinbrennerova kletba – Kapitola 2.
Vrcholem letošního festivalu se má stát tiskovka nakladatele Drebstocka ze Sušice. Magnát svým obvyklým bombastickým způsobem avizuje literární událost století: nalezení neznámého a přelomového díla šumavského barda Karla Klostermanna.
Úsudky expertů, vycházející z úniků informací od zákulisních zasvěcenců, naznačují, že půjde o skutečnou senzaci. Docent Ovadlý na svém blogu předvídá, že pokud spis neuhrane veřejnost literární formou, pak se tak stane díky obsahu. Naproti tomu soudní literární znalec Drhlík předpokládá, že pokud dílo neohromí čtenáře svým obsahem, nepochybně se tak stane díky jeho literární formě. Mediální kritička Soukupová pak očekává literární zemětřesení šestého stupně Cempírkovy stupnice. Každopádně Drebstockova mediální smršť svým vírem překonala i orkán Kyril, o vichřici Miloš ani nemluvě. Ve stínu ohlášené senzace tak protentokrát zůstalo i nové, svěží a mladistvě roztančené hudební CD věčně, ba nekonečně mladé Helenky Ondráčkové s názvem Lástkou zjančená.
Jak záhy uniklo do médií, Drebstock si dokonce u dramaturgie festivalu prosadil, aby jeho vystoupení předcházel slabší a nevýrazný bod programu. Pořadatelé mu vyhověli a zařadili regionálního rádobyspisovatele Romana Klouzka, který – jak u jeho trapných vystoupení bývá zvykem – se dostavil s košíkem plným kozáků a holubinek. Klouzek nezklamal a jeho vystoupení bylo ještě slabší než obvykle.
Glock glock, skleněný zvon Inocenc na vimperské zvonici odbíjí vosnáctou hodinu zimního času a světla v sále Zlaté hvězdy pohasínají. Moderátor Heinig, angažovaný namísto okoukaného Marka Ebena a dovezený specielně pro tuto událost vlakovým mostem ze svého sídla Nad Homolkou, si nervózně pročesává vous. Je uvyklý na ledacos, avšak finálový galavečer filmové soutěže Natur Vision se zdá být proti dnešku školní besídkou. „Mesdammes un monsieurs, attention!“ pronáší Heinig prsním patosem a jeho myšlenky zaletí přes údolí k budově gymnázia. Otřese se v základech? Co vše vlastně dnes Drebstock odhalí Šumavě a světu?
Režijní pokyny plynule protékají moderátorovým monitorem, napětí v sále stoupá – až do chvíle, kdy zpoza závěsu na levé straně vyběhne moderátorova asistentka v korporátním kostýmku. Klopýtne, ztratí lodičku, avšak aniž si toho všimne, sesype se moderátorovi k nohám. Mikrofony zřetelně přenášejí její naléhavé vzlyky: „Tam, tam, on, nemůže!! Prostě nemůže!!“
Publikum si vychutnává dramatický oblouk a čeká, co si festivalový režisér na Drebstockovo vystoupení uchystal. Z několika míst v sále se ozve potlesk. Asistentka si rozmazává makeup, škubavě ukazuje rukou do zákulisí a hysterickým sopránem povyšuje svůj štěk na glancroli: „Je mrtvej! Jo, Drebštok!! Prostě tuhej!“
Kdosi v sále ještě znalecky hvízdne, ale přední řady se nervózně zavlní: „To už je trochu přes čáru!“ Heinig se prudce otočí k oponě, odkud na něho kdosi zuřivě gestikuluje, a zmizí za ní. Hluk v sále narůstá a stoupá až do chvíle, kdy se na projekční obrazovce rozsvítí strohé oznámení „Tisková konference se ruší/personální důvody.“ Moderátor Heinig vychází na pódium a v rázem nastalém tichu nepotřebuje ani mikrofon: „Mesdammes un messieurs, budiž mu tiskařská čerň lehká…“
Ředitel festivalu Paul K. Rabecq překousne dýmku: „Sacrebleu, jen aby to nebyla Steinbrennerova kletba!“
(…pokračování zítra)
Shortlink: